Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. W tym czasie warunki na drodze są bardzo zmienne i niebezpieczne, zarówno dla kierujących, jak i pieszych, którzy stają się mniej widoczni. W ostatnich dniach w rejonie Gliwic doszło do trzech potrąceń na oznakowanych przejściach. We wczorajszym, w Sośnicy, ciężko ranny został 36-latek, który w bardzo poważnym stanie został przetransportowany do szpitala.

Tuż przed godziną 19.00 na ul. Jesiennej w Gliwicach 60-latek kierujący oplem astrą nie zauważył pieszego znajdującego się na oznakowanym przejściu. Doszło do potrącenia. Uczestnicy byli trzeźwi. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu kierowcy prawa jazdy. 

 


Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, mgła i śliska nawierzchnia to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności oraz rozwagi. Dodatkowym utrudnieniem, prócz wyżej wymienionych, są leżące często na jezdni liście – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć, a w skrajnych przypadkach kierujący wpada w poślizg, nie panując nad pojazdem. W okresie jesiennym jezdnie mogą być też przymrożone – koła łatwo tracą więc przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. 


Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący może nie wyhamować. Policjanci zalecają, aby sprawdzić oświetlenie oraz stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach). 


Kierowcy powinni pamiętać, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Zwróćmy uwagę, czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza. Takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg. 
Zmiana aury wymusza na kierowcach zmianę techniki prowadzenia samochodu – niestety, wiele osób zdaje się o tym zapominać. Przypominamy więc, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze, należy zwolnić do prędkości pozwalającej kontrolować sytuację. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza BEZPIECZNĄ! 
Okres ten jest również niebezpieczny dla kierujących motocyklami, którzy coraz częściej korzystają ze swoich maszyn do późnej jesieni. Niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na zmniejszenie przyczepności opon do asfaltu i nawet z pozoru niegroźny upadek przy próbie gwałtownego hamowania może skończyć się tragicznie. 


Szczególny apel kierujemy do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na oznakowanym przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na pasach, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również zadbać, by być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie się lepiej widocznym dla nadjeżdżającego kierowcy. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat. Co prawda przepisy nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Pieszych zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. 
Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację, o czym także warto pamiętać, wsiadając za kierownicę.

  • Grafika - znak przedstawiający samochód i ludzika potrąconego przez to auto