UM Gliwice: Izolatoria w śląskich uzdrowiskach
fot. Pixabay
Od października liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie w zastraszającym tempie. Znów potrzebne stały się izolatoria, czyli miejsca dla ludzi, którzy łagodnie lub bezobjawowo przechodzą zakażenie SARS-CoV-2, a nie mogą odbywać izolacji w swoim mieszkaniu ze względu na domowników, którzy nie ulegli zakażeniu lub znajdują się w grupie ryzyka z powodu wieku i chorób współtowarzyszących. W województwie śląskim działają obecnie trzy izolatoria: dwa w Ustroniu i jedno w Istebnej.
W Ustroniu izolatoria uruchomiono w budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Muflon” oraz na terenie Sanatorium Równica”. Z kolei w Istebnej na rzecz walki z wirusem przysposobiono obiekt Wojewódzkiego Centrum Pediatrii Kubalonka”.
Obecnie w tych trzech placówkach oferujących łącznie blisko 380 miejsc odosobnienia przebywają 102 osoby informuje Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, na terenie województwa otwarte zostaną kolejne izolatoria. Przypomnijmy, że są tam kierowane: osoby zakażone koronawirusem o łagodnym przebiegu choroby, lecz niewymagające leczenia w szpitalu; osoby, które podejrzewa się, że mogą być zakażone (np. oczekują na wynik testu); osoby zakażone, które mają zalecenie przebycia izolacji w domu, ale z obawy o zakażenie bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. z obniżoną odpornością lub osoby starsze) nie powinny w nim przebywać, oraz osoby, które zostały przez lekarza skierowane do domowej izolacji (kwarantanny), lecz z różnych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania. Możliwość kierowania pacjentów do izolatoriów mają zarówno szpitale, jak i lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Autor: krystian