Zaprojektujmy razem plac Krakowski w Gliwicach weź udział w ankiecie

Plac Krakowski w Gliwicach przechodzi metamorfozę, a mieszkańcy mają realny wpływ na jego przyszły wygląd i funkcje. To niepowtarzalna okazja, by współtworzyć przestrzeń, która tętni życiem przez cały rok i odpowiada na wyzwania klimatyczne.
- Gliwicki Plac Krakowski czeka na pomysły mieszkańców
- Jak zmieni się plac Krakowski w Gliwicach dzięki zaangażowaniu mieszkańców
Gliwicki Plac Krakowski czeka na pomysły mieszkańców
Plac Krakowski to jedno z ważniejszych miejsc spotkań w sercu Gliwic. Teraz zespół ekspertów ze Śląskiego Urban Labu, pod kierunkiem prof. Agaty Twardoch – miejskiej urbanistki, pracuje nad nową koncepcją tej przestrzeni. Projektanci, architekci i studenci angażują się w badania i konsultacje z mieszkańcami, aby stworzyć miejsce przyjazne wszystkim grupom użytkowników – od dzieci i młodzieży korzystającej ze skateparku, przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej, aż po lokalnych przedsiębiorców i organizatorów wydarzeń kulturalnych.
–
Plac Krakowski to ważna przestrzeń miejska. Zależy nam, aby jego przyszły kształt był efektem rozmów z osobami, które z niego aktywnie korzystają – mieszkańcami, studentami, dziećmi i nastolatkami przybywającymi do skateparku, przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej i różnych instytucji miejskich, a także reprezentantami inicjatyw artystycznych, lokalnych i przyjezdnych biznesów oraz organizatorami wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które cyklicznie lub incydentalnie korzystają z obszaru placu
– podkreśla dr inż. arch. Marek Janik ze Śląskiego Urban Labu.
Jak zmieni się plac Krakowski w Gliwicach dzięki zaangażowaniu mieszkańców
Od kilku tygodni trwają intensywne prace badawcze: warsztaty, dyskusje oraz wywiady terenowe pozwalają zebrać różnorodne opinie o tym, jak powinien funkcjonować plac. Uczestnicy spotkań to zarówno młodzi ludzie z pasją do sportów miejskich, jak i osoby z doświadczeniem w organizacji działań ratunkowych czy wydarzeń kulturalnych. Dzięki temu powstaje wielowymiarowy obraz potrzeb i oczekiwań.
–
Dziękujemy wszystkim, którzy już się włączyli – ich zaangażowanie i konkretne uwagi są nieocenione. To naprawdę współpraca z sensem
– mówi dr Janik.
Projektanci wykorzystują metodę research by design – opracowują warianty zagospodarowania placu na podstawie zgromadzonych danych. Równolegle firma Investeko przygotowuje plan adaptacji placu oraz okolicznych budynków do zmian klimatu w ramach europejskiego programu LIFE Archiclima 2025. W praktyce oznacza to m.in. lepsze zarządzanie wodą deszczową, tworzenie naturalnego cienia oraz zwiększenie zieleni odpornej na warunki miejskie.
–
Zastanawiamy się, jak ten plac może działać na co dzień – latem, zimą, rano i wieczorem. Jak może odpowiadać na zmiany klimatu, służąc jednocześnie integracji, edukacji czy wypoczynkowi. To ważne, bo przygotowany przez nas program funkcjonalny, koncepcja przestrzenna i zintegrowany z nimi plan dostosowania do zmian klimatu mają stanowić podstawę do wykonania projektu budowlanego i modernizacji placu Krakowskiego
– dodaje dr Janik.
Mieszkańcy mogą aktywnie uczestniczyć w procesie poprzez specjalną ankietę dostępną na stronie internetowej poświęconej placowi Krakowskiemu. W kolejnych etapach pojawią się tam również propozycje testowych rozwiązań do oceny społecznej.
Zakończenie pierwszego etapu prac zaplanowano na lipiec 2025 roku. Jednak Śląski Urban Lab nie wyklucza dalszych konsultacji oraz organizowania dyżurów dla zainteresowanych – zarówno w siedzibie laboratorium przy ul. Strzody 8, jak i bezpośrednio na placu Krakowskim.
Zachęcamy wszystkich gliwiczan do udziału w tych działaniach oraz kontaktu mailowego pod adresem [email protected] – to szansa na realny wpływ na kształt jednej z najważniejszych przestrzeni miejskich!
Na podst. UM Gliwice
Autor: krystian