Poniedziałek z muzyką i sztuką na żywo w sercu Gliwic podczas Biennale

2 min czytania
Poniedziałek z muzyką i sztuką na żywo w sercu Gliwic podczas Biennale


Gliwice rozbrzmiały sztuką i muzyką już od pierwszych godzin poniedziałku! Festiwal Biennale Gliwice przyciągnął tłumy mieszkańców i gości, oferując niepowtarzalne doświadczenia artystyczne na ulicach miasta. Od porannych wystaw po nocne instalacje świetlne – to wydarzenie, które trzeba zobaczyć na własne oczy!

  • Gliwicki Rynek tętnił życiem dzięki muzyce młodych talentów
  • Gliwickie ulice i galerie pełne sztuki i architektury przez cały dzień
  • Pasja do historii architektury ożywiła spacer po ulicy Zwycięstwa

Gliwicki Rynek tętnił życiem dzięki muzyce młodych talentów

Wieczór na gliwickim Rynku zamienił się w prawdziwą ucztę dla miłośników muzyki klasycznej. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego zaprezentowali wyjątkowy koncert na festiwalowym fortepianie, który stał się sercem tego wydarzenia. Wspólnie z saksofonem, trąbką, wiolonczelą, perkusją oraz ksylofonem stworzyli niezapomniane brzmienia, które przyciągnęły licznych słuchaczy. Spacerowicze zatrzymywali się, by choć na chwilę zanurzyć się w dźwiękach klasyki rozbrzmiewającej w sercu starówki.

Gliwickie ulice i galerie pełne sztuki i architektury przez cały dzień

Poniedziałek rozpoczął się od trzech interesujących wystaw: rysunków studenckich „Gliwice zatrzymane w czasie” przy ul. Kościuszki 17, indywidualnej ekspozycji Adama W. Styrylskiego przy ul. Strzody 10 oraz „Hello Collage” Zofii Roszczyk w Galerii „Na6” przy ul. Jana Matejki 6 – wszystkie organizowane we współpracy z Politechniką Śląską.

W ciągu dnia uczestnicy mogli również podziwiać kinetyczne rzeźby Jana Śliwki w biurze festiwalowym przy ul. Zwycięstwa 36 oraz zwiedzać zbiorową wystawę „Okno na dwa podwórza” w przestrzeni miejskiej i Galerii Brama. Niezwykłe wrażenia zapewniła świetlno-dźwiękowa instalacja studia Ksawery Komputery umieszczona w Ruinach Teatru Victoria przy alei Przyjaźni.

Nie zabrakło też warsztatów i ekspozycji w Liceum Plastycznym Animator przy ul. Barlickiego 3 oraz kolejnych atrakcji – m.in. wystawy „MARAKESZ 2025” i prezentacji studia Ksawery Komputery dostępnych przy ul. Dolnych Wałów 3.

Pasja do historii architektury ożywiła spacer po ulicy Zwycięstwa

Dla osób ciekawych historii miasta dr Ryszard Nakonieczny przygotował wykład poświęcony zabytkom architektonicznym przy ul. Zwycięstwa. Po prelekcji w auli Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (ul. Strzody 10) uczestnicy wybrali się na spacer, podczas którego mogli odkrywać fascynujące detale głównej arterii Gliwic pod okiem eksperta.

Noc przyniosła kolejne atrakcje – interaktywne instalacje świetlno-dźwiękowe studia Ksawery Komputery rozświetliły Rynek, park Chopina oraz skwery Doncaster i Salgótarján aż do rana. Dodatkowo można było podziwiać instalację „UNIT24” Piotra Ceglarka przy ul. Zwycięstwa 36, wystawę „Upcykling w sztuce” na alei Przyjaźni czy kolorowe murki autorstwa LORAKa również na alei Przyjaźni.

Warto przypomnieć, że wiele z tych wydarzeń pozostanie dostępnych dla odwiedzających do 6 lipca, więc każdy ma jeszcze szansę zanurzyć się w wyjątkową atmosferę Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce.

Na podstawie: Urząd Miejski w Gliwicach

Autor: krystian