Fotowoltaika, choć niezmiernie popularna za granicą, w Polsce zaczyna cieszyć się uznaniem dopiero od kilku lat. Umożliwia otrzymywanie darmowej energii elektrycznej, która pochodzi wprost ze słońca. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat fotowoltaiki oraz paneli fotowoltaicznych.
Do czego służy fotowoltaika?
Najprościej ujmując, fotowoltaika służy do pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Stanowi najprostszą formę wytwarzania energii elektrycznej, do której dochodzi poprzez konwersję promieniowania słonecznego w prąd stały za pomocą paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne składają się ogniw fotowoltaicznych, które stanowią podstawowy element całej instalacji i to właśnie w nich zachodzi całe zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu dochodzi do przekształcenia energii słonecznej w prąd stały. Ogniwa to układy, powstające z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi cały ładunek elektryczny, najczęściej krzemu.
Aby jednak możliwe było skorzystanie z prądu pochodzącego ze słońca, konieczna jest obecność falownika. Dzięki niemu dochodzi do zamiany prądu stałego w prąd zmienny, czyli dokładnie taki, jaki znajduje się w gniazdkach elektrycznych każdego gospodarstwa domowego.
Ogniwa fotowoltaiczne – budowa
Jak już wspomnieliśmy, ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z materiału półprzewodnikowego, którym najczęściej jest krzem. Ten pod wpływem dostarczanej energii z izolatora zmienia się w przewodnik. Co ważne, możemy wyróżnić trzy odmiany krzemu, ze względu na stopień uporządkowania struktury krystalicznej:
- krzem monokrystaliczny – silnie uporządkowana struktura pozbawiona defektów;
- krzem polikrystaliczny – mniej uporządkowana struktura i większa liczba skaz niż w przypadku monokrystalicznego;
- krzem amorficzny – nie posiada postaci kryształu, przez co jego struktura jest bardzo chaotyczna i posiada stosunkowo dużą liczbę wad.
Ogniwa mono- i polikrystaliczne, ze względu na swoją budowę oraz wysoką sprawność, mogą z powodzeniem być stosowane w instalacjach fotowoltaicznych zarówno na dachach domów jak i ogródkach.