Biżuteria a dekolt , jak ją dobierać?

Potrzeba ozdabiania ciała biżuterią sięga co najmniej 100 000 lat. Tyle bowiem mają artefakty odnalezione w miejscach, gdzie znaleziono oznaki życia człowieka neandertalskiego. Uznaje się więc, że pierwszymi rzemieślnikami wytwarzającymi ozdoby ciała był przodek Homo Sapiens. Pierwsze wyroby wykonywał z muszli, kości i kamienia. Z materiałów mu dostępnych i będących "pod ręką". Biżuteria na przestrzeni wieków pełniła rolę użytkową, ozdobną i religijną. Identyfikowała, była oznaką prestiżu lub zwyczajnie pomagała w codziennych zajęciach. 

Biżuteria oznaką prestiżu

Oprócz funkcji religijnej i ozdobnej biżuteria była oznaką prestiżu i hierarchii w grupie, społeczności czy społeczeństwie. Do tej funkcji szczególnie nadawał się zawsze naszyjnik. Noszony na szyi mógł przybierać różne rozmiary, nie utrudniając wykonywania obowiązków. Znamienne jest, że właśnie tę część biżuterii preferowali mężczyźni. Naszyjniki wskazujące na pełnienie funkcji reprezentacyjnej przybierały ogromne rozmiary, były bogato zdobione kamieniami, kapały od złota. Klatka piersiowa ze względu na swój rozmiar pozwalała na niezwykle wyraziste zdobnictwo. Podobną funkcję naszyjniki pełniły u kobiet, ale tam przede wszystkim informowały o zamożności i oczywiście pełniły funkcję ozdobną. 

Wraz z historycznymi i społecznymi zmianami biżuteria złota, srebrna i zdobiona szlachetnymi kamieniami stała się udziałem wszystkich. Z czasem długie złote naszyjniki noszone przez mężczyzn ograniczyły swoją funkcję do wyłącznie reprezentacyjnej lub, w bardziej minimalistycznej formie, stały się częścią biżuterii męskiej. Natomiast kobiety pokochały każdy rodzaj biżuterii,  we wszystkich odcieniach kruszcu i kamieni, z ogromnym uznaniem spotkały się szczególnie złote zawieszki mniej lub bardziej ozdobne. 

Dlaczego kobiety pokochały naszyjniki? 

Kobiecy dekolt to ta część ciała, na którą obok twarzy zwraca się szczególną uwagę. Na co dzień niewidoczny, nabiera innego wymiaru w sytuacjach wyjątkowych, gdy kobieta traktuje twarz, szyję i dekolt jako obszar ciała, który szczególnie pragnie uwidocznić i pokreślić. Czyni to makijażem i oczywiście biżuterią. I właśnie zawieszki pełnią funkcję ozdobną kobiecej szyi i dekoltu. Podstawowym kryterium wyboru zawieszki jest kształt dekoltu, do którego dobierana jest długość naszyjnika i jego zdobienia.

Kobiecy dekolt w kształcie łódki lubi kilka rodzajów naszyjników. Przede wszystkim ten najkrótszy, którego zawieszka leży dokładnie w miejscu krtani. Ozdobna, np. złota zawieszka, będzie doskonale widoczna, warto pokusić się więc o kunsztowną biżuterię, nie dużą, ale wyrazistą. Do łódki pasują również naszyjniki długie, sięgające biustu lub jeszcze dłuższe. Tu do kryteriów wyboru warto włączyć rozmiar biustu. Taka długość łańcuszka umożliwia zastosowanie nawet bardzo dużej zawieszki, bogato zdobionej, błyszczącej i mieniącej się. Najgorszym wyborem byłaby tzw. princesska, naszyjnik sięgający ledwo poniżej tkaniny dekoltu. 

Dekolt kwadratowy i karo lubią krótkie naszyjniki, gdzie zawieszka sięga trochę poniżej kości obojczykowych lub, jak w przypadku dekoltu caro, leży dokładnie pomiędzy lekko widocznymi piersiami, podkreślając te atrybuty kobiecości. Stworzonym do noszenia naszyjników z ozdobnymi zawieszkami jest dekolt halter, odsłaniający ramiona. Również w tym przypadku sprawdzi się krótki naszyjnik, sięgający zawieszką piersi. 

Biżuteria jest najbardziej oczywistą ozdobą naszego ciała. Kolczyki, pierścionki, złote zawieszki, naszyjniki, kolie i korale dodają uroku każdej stylizacji i tego błysku, niezbędnego przy wielkich okazjach. Noszone na co dzień dyskretnie podkreślają barwę oczu i skóry, zastępują makijaż i wyszukane stroje.