Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Okucia okienne. Dlaczego pełnią ważną funkcję w konstrukcji okna

Okna są niezwykle ważnym elementem domu i mieszkania. Ich prawidłowy wybór i montaż wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, wpływając na koszt ogrzewania i klimatyzacji. Natomiast jednym z najważniejszych elementów samych okien są okucia okienne https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-okien/okucia-okienne – te niewidoczne elementy wpływają na szczelność i zabezpieczają dom przed włamywaczami. Co warto wiedzieć o okuciach okiennych?

Okucia obwodowe – charakterystyka

Aktualnie najczęściej spotykane są obwodowe okucia do okien, które charakteryzują się tym, że tworzą konstrukcje dookoła skrzydła okien. Okucia to wszystkie metalowe elementy, które zapewnią funkcjonalność okien. Zalicza się do nich: zawiasy, klamkę, otwieralnicę, nożyce zabezpieczające, ograniczniki wychyłu i systemy antywłamaniowe. W razie ich awarii można wymienić pojedyncze elementy lub całe okucie. Rodzaj wybranych okuć daje różne możliwości np. w sposobie otwierania okna, które dzięki nim mogą być w zależności od potrzeb otwierane, uchylane lub rozszczelniane.

Funkcje okuć do okien

To właśnie okucia do okien zapewniają ich poszczególne funkcje, które daleko wykraczają poza te podstawowe: otwieranie i zamykanie okien. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje okuć do okien.

Mikrowentylacja

Mikrowentylacja zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i jego dopływ do pomieszczeń bez konieczności otwierania okna. Jest to duże udogodnienie, które zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Regulacja i stabilizacja uchyłu

Regulacja uchyłu daje możliwość wybrania zakresu uchylenia okna i zablokowania jego skrzydła w pożądanej pozycji. Natomiast stabilizacja uchyłu zabezpiecza okno przed zatrzaśnięciem się pod wpływem przeciągu.

Hamulec okienny

Hamulec okienny daje możliwość pozostawienia otwartego skrzydła okna w pożądanej pozycji – okno zostaje zabezpieczone przed zbyt szerokim otwarciem.

Dodatkowe funkcje okuć

Okucie do okien dają również dodatkowe możliwości, które przede wszystkim służą zwiększeniu bezpieczeństwa lub funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy najchętniej wybierane, dodatkowe opcje okuć okiennych.

Okucia antywłamaniowe

Często wybieranym rozwiązaniem są okucia antywłamaniowe, które mają dodatkowe bolce lub zapadki, uniemożliwiające wyważenie okna. Stopień zabezpieczenia oznaczony jest klasą WK – przy czym w mieszkaniach i domkach jednorodzinnych stosuje się okna w klasie WK 1, WK 2 lub WK3.

Klamki w innym miejscu

Można również wybrać okucia, które sprawiają że klamki są w innym miejscu np. na dole lub na środkowym słupku. Zmiana umiejscowienia klamki wpływa również na zmianę sposobu funkcjonowania okucia.

Klamki z dodatkowym zabezpieczeniem

Klamki te wybierane są przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Najczęściej wybierane są klamki na klucz, których otwarcie jest możliwe tylko za pomocą klucza, dzięki temu dziecko nie ma możliwości samodzielnego otwarcia okien. Na rynku są również okucia z klamkami na przycisk, które działają tak samo, jak te na klucz. Jedyna różnica to, że otwarcie okna jest możliwe po wciśnięciu przycisku – dzięki temu nie ma ryzyka, że klucz zostanie zgubiony.

Jak widać, oferta okuć jest bardzo szeroka, a ich wybór zależy od tego, jakich funkcji oczekuje się od okna. Warto przy tym pamiętać, że nawet najlepsze okucia nie zapewnią odpowiedniej funkcjonalności, jeśli będą nieprawidłowo zamontowane.