Co może zrobić windykator terenowy - prawa i kompetencje

5 min czytania
Co może zrobić windykator terenowy - prawa i kompetencje

Dowiedz się jaką rolę pełni windykator terenowy. Poznaj jego prawa i niezbędne kompetencje! Rola windykatora terenowego polega na osobistym dotarciu do dłużnika i przekonaniu go do spłaty długu. Zawód ten jest często mylnie utożsamiany z zawodem komornika. Sprawia to, że wiele osób obawia się windykatora i unika z nim kontaktu. Dlatego dowiedzmy się, co należy do jego zadań i jakie działania może wobec nas podjąć.

Rola windykatora terenowego w odzyskiwaniu należności

Windykator terenowy to prywatny przedstawiciel firmy windykacyjnej, zajmującej się odzyskiwaniem długów dla wierzycieli (czyli pożyczko- lub kredytodawców). Jego praca polega na dotarciu do osoby z długiem, poinformowaniu jej o stanie zadłużenia i ustaleniu warunków jego spłaty. Działania te odbywają się na drodze porozumienia i nie mają nic wspólnego z przejmowaniem mienia (jak niektórzy błędnie uważają).

Oznacza to, że windykator to po prostu pośrednik pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Pełni on rolę konsultanta oraz doradcy. Spotkanie z nim to często ostatnia szansa na polubowne porozumienie się z wierzycielami i spłatę zaległych zobowiązań. Jeśli z niej nie skorzystamy, czeka nas spotkanie z komornikiem.

Sama windykacja należności to proces, który dzieli się na trzy etapy:

  • windykację polubowną,
  • windykację sądową,

  • windykację komorniczą.

Pierwszy etap to ten moment, w którym kontaktuje się z nami przedstawiciel firmy windykacyjnej, obsługującej nasze zadłużenia. Jego celem jest doprowadzenie do odzyskania długu polubownie, czyli przed skierowaniem sprawy do sądu. Jako dłużnicy powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nasz problem został rozwiązany właśnie na tym etapie procesu windykacji.

Kolejne etapy są bowiem dość nieprzyjemne i wiążą się z przejęciem części naszego mienia. Skorzystajmy więc z rad konsultanta terenowego i wypracujmy z nim ugodę. Pamiętajmy też, że będzie on podejmować wobec nasz szereg różnych działań, mających przekonać nas do spłaty zobowiązań. Wszystkie one będą odbywać się w granicach prawa i wbrew naszym obawom działać na naszą korzyść.

Windykator terenowy a komornik sądowy

Windykator terenowy nie jest komornikiem. Jest raczej ostatnią deską ratunku przed jego wizytą i jeszcze większymi kłopotami. Dlaczego? Komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny, który realizuje postanowienia sądu. To on zajmuje nasze konto w banku, nieruchomości i mienie. Oczywiście komornik nie decyduje samodzielnie o tym co zająć, a co nam zostawić. Tą decyzję podejmuje wcześniej sąd. Oznacza to, że nie mamy co liczyć na negocjacje z komornikiem, który jest wykonawcą postanowień sądowych.

Komornik nie może jednak zabrać nam wszystkiego i pozostawi nas bez środków do życia. Funkcjonariusz ten może jednak zająć:

  • środki z rachunku bankowego musi jednak zostawić kwotę wolną od zajęcia, czyli 2800 brutto,
  • wynagrodzenie z umowy o pracę jeśli nasze wynagrodzenie jest wyższe niż pensja minimalna, komornik może zająć do 60% wynagrodzenia,
  • wynagrodzenie z umowy o dzieło i umowy zlecenia komornik może zająć nawet całość kwoty z umowy, o ile nie stanowi ona jedynego i powtarzalnego źródła naszych dochodów,
  • ruchomości komornik ma prawo zająć większość przedmiotów (z wyjątkiem tych pierwszej potrzeby), które zostaną wystawione na aukcje i licytacje komornicze,
  • nieruchomości - nawet w przypadku, gdy dłużnik jest jedynie ich współwłaścicielem,
  • emeryturę i rentę ale nie w całości.

Działania komornika mogą być bardzo dotkliwe. Warto więc uniknąć tej sytuacji, regulując wcześniej zadłużenia w porozumieniu z windykatorem. To z nim możliwe są wszelkie rozmowy i negocjacje. Nie warto więc nie skorzystać takiej szansy!

Co może zrobić windykator terenowy?

Należy jasno podkreślić, że doradca terenowy ma za zadanie doprowadzić do dobrowolnego uregulowania długu przez dłużnika. Jego głównym zadaniem jest bezpośrednie skontaktowanie się z zadłużonym i ustalenie realnych warunków spłacenia zobowiązania. W czasie trwania negocjacji, konsultant z firmy windykacyjnej przedstawia nam prawdziwe informacje. I my również powinniśmy mu takich udzielić. Omijanie prawdy działa na naszą niekorzyść.

Do podstawowych działań, jakich możemy spodziewać się ze strony windykatora, należą:

  • rozpoznanie naszej sytuacji finansowej, mieszkaniowej i prywatnej,
  • pomoc w ustaleniu warunków spłaty zadłużenia,
  • przekonywanie nas do wznowienia (lub rozpoczęcia) spłacania długu,
  • osobiste wręczenie nam przedsądowego wezwania do zapłaty,
  • informowanie o konsekwencjach wynikających z niespłacenia wierzytelności,
  • poinformowanie o podejmowanych wobec nas działaniach (np. wystawienie długu na giełdzie),
  • skierowanie sprawy do sądu i egzekucji komorniczej.

To, jakie metody negocjacji przyjmie konsultant terenowy, zależy od jego techniki pracy i oceny naszej sytuacji życiowej. Pamiętajmy, że windykatorzy działają w granicach prawa, bez naruszania miru domowego. Wykonywana przez nich praca ma na celu przekonać nas do podjęcia działań, dzięki którym unikniemy większych kłopotów. Jedynym, czego powinniśmy się bać, jest dług, ale nie przedstawiciel firmy windykacyjnej.

Jeśli mamy jednak jakieś wątpliwości i nie wiemy czego możemy się spodziewać podczas wizyty windykatora, warto zapoznać się z artykułem 354. §1. Kodeksu Cywilnego. Opisuje on jak dłużnik powinien wywiązywać się ze swojego zobowiązania. W ramach tych aktów prawnych działa też konsultant terenowy, który wszelkie czynności zawodowe musi wykonywa z poszanowaniem praw osoby zadłużonej.

Kompetencje windykatora

Jako dłużnicy możemy mieć oczywiście obawy o to, jak zachowa się wobec nas windykator. A przez to zamiast współpracować, to ze strachu przed spotkaniem reagujemy wrogością. Dlatego nie zapominajmy, że jego działania mają na celu pomóc nam wyjść z długu i że windykator ma uchronić nas przed wkroczeniem komornika.

Doradcy terenowi wiedzą na szczęście, jak postępować w takiej sytuacji i jak przekonać do siebie dłużników. Co więc może nas pozytywnie zaskoczyć podczas spotkania? Otóż windykator może:

  • wspólnie z nami przeanalizować naszą sytuację finansową i życiową,
  • dopasować wysokość rat do naszych finansowych możliwości,
  • podpowiedzieć, które zobowiązania powinniśmy spłacić w pierwszej kolejności,
  • zmniejszyć wysokość rat poprzez wydłużenie okresu spłaty zadłużenia,
  • odwiedzać nas co miesiąc, abyśmy nie musieli udawać się z przekazem do banku czy na pocztę (to wygodna opcja dla chorych i starszych osób),
  • pokazać działanie platform on-line, służących do zarządzania długiem.

Doradca terenowy posiada wiele przydatnych umiejętności, dzięki którym jest w stanie nam pomóc. Jego wiedza i doświadczenie pozwalają mu także dobrze ocenić naszą sytuację i to do niej dopasować formę spłaty długów. Nie mamy więc powodów, aby traktować go jak wroga.

Pamiętajmy, że doradca terenowy pomoże nam, o ile wykażemy wolę współpracy. Wszak to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze długi i to my musimy je spłacić.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

gliwiceonline_kf