15-lecie partnerskiej współpracy
Partnerstwo jest istotnym elementem współpracy samorządowej – oznacza zrozumienie i szacunek dla istniejących różnic oraz umiejętność korzystania z tej różnorodności, niezwykle cenną wymianę doświadczeń, poznawanie tradycji oraz planów na przyszłość. Wszystko to znajduje potwierdzenie w partnerstwie, łączącym Powiat Gliwicki z Powiatem Puckim.

W dniach od 23 do 27 czerwca partnerstwo to nabrało dodatkowego znaczenia – zostało  wzmocnione siłą prawdziwej przyjaźni i radości płynącej z możliwości świętowania okrągłego już, piętnastego jubileuszu współpracy. Nie sposób opisać pełnego wachlarza emocji oraz doznań, które towarzyszyły delegatom Powiatu Gliwickiego podczas trwającej w tych dniach wizyty na Ziemi Puckiej. Gospodarze z wyjątkową troskliwością oraz gościnnością zadbali, by pobyt był wyjątkowo urozmaicony oraz zgodny z przyjętymi zasadami bezpieczeństwa.

Dni Partnerstwa Samorządowego rozpoczęto od uroczystości podsumowującej jubileusz współpracy obu powiatów. Podczas gali głos zabrali starosta pucki Jarosław Białk oraz starosta gliwicki Waldemar Dombek, którzy podkreślali zalety trwającego 15 lat porozumienia, wymiany idei, doświadczeń i dobrych praktyk. Zwrócili uwagę na wzorowe zaangażowanie władz oraz mieszkańców obu powiatów (w tym m.in. chórów, stowarzyszeń oraz młodzieży szkolnej), którzy wraz z  drzemiącą w nich kreatywnością, świeżością spojrzenia i odmiennymi zasobami kulturowymi stanowią doskonałą dźwignię do dalszego rozwoju.

Podczas uroczystości starosta gliwicki Waldemar Dombek otrzymał z rąk starosty puckiego tablicę upamiętniającą jubileusz, sam natomiast wręczył medal "Zasłużony dla Województwa Śląskiego" członkowi Zarządu Powiatu Puckiego - Ewie Kownackiej, która przez niemal wszystkie lata partnerskiej współpracy aktywnie działała na rzecz naszych regionów. Goście z Powiatu Gliwickiego zostali uhonorowani medalami z okazji 100-lecia zaślubin Polski z Morzem przez Adama Zażembłowskiego - przewodniczącego Rady Powiatu Puckiego, a zarazem prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Pucku. Małgorzata Szymańska, radna Powiatu Gliwickiego wręczyła z kolei zaprojektowane przez Andrzeja Kurka, przewodniczącego Rady Powiatu Gliwickiego pamiątkowe medale z okazji 15-lecia podpisania umowy partnerskiej. Uroczystość zwieńczył występ znakomitego zespołu Da Capo Al Fine. W ramach niespodzianki o uświetnienie wydarzenia pokusili się również radni Powiatu Gliwickiego – Adam Sobierajski oraz Eugeniusz Loska, a zrobili to świetnie, gdyż obydwaj zawodowo parają się śpiewem.

Oprócz oficjalnej uroczystości jubileuszowej nasi delegaci mieli możliwość poznania wyjątkowości powiatu puckiego poprzez uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach, tradycjach i regionalnych atrakcjach.  Na wyróżnienie zasługuje udział w regatach samorządowych w Rewie, z których nasi reprezentanci po zaciętej walce wrócili wzbogaceni o dwa puchary – za I i II miejsce – oraz spektakularny przemarsz ulicami miasta wraz z korowodem podczas Jastarnickiej Sobótki. Wszystkiemu towarzyszyły szerokie od ucha do ucha uśmiechy.

Organizatorzy zadbali również o sferę duchową – wszak nie od dziś wiadomo, iż Ślązaków i Kaszubów łączy silne przywiązanie do wiary i lokalnej tradycji. Niezwykłym przeżyciem okazał się udział w Pielgrzymce łodziowej rybaków na odpust Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz msza w puckim porcie, koncelebrowana przez ks. prałata prof. Jana Perszona.

Wzruszeniu z powodu możliwości spotkania się i przeżycia tak podniosłych chwil nie było końca. Podkreślano, iż partnerstwo nie ogranicza się jedynie do oficjalnych wizyt i konferencji. Powinno nieustannie się rozwijać, m.in. poprzez odkrywanie specyfiki każdego z powiatów i poznawanie odmiennych doświadczeń.

- Powiat Pucki, jak na prawdziwego przyjaciela przystało, po raz kolejny przywitał nas szerokimi ramionami i  otwartym sercem – mówi starosta Waldemar Dombek. – Niezwykle się cieszę, że nasza partnerska współpraca trwa już tak długo, wciąż się umacniając. Warto przypomnieć, że zapoczątkowana ona została w spontaniczny sposób, gdy w styczniu 2006 roku doszło do tragedii w hali targowej w Katowicach, gdzie poszkodowani zostali m.in. hodowcy gołębi z powiatu puckiego, a na pomoc natychmiast ruszyli im gołębiorze z naszego terenu. Zawarte wówczas przyjaźnie i nawiązane następnie oficjalne kontakty zaowocowały podpisaniem 24 czerwca 2006 roku porozumienia o współpracy naszych dwóch powiatów, która tak dobrze się rozwija.