Kiedy pracodawca może zbadać pracownika alkomatem?

Spożycie alkoholu w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Mimo że przychodzenie do pracy pod wpływem alkoholu jest zabronione i surowo karane, to wciąż wielu pracowników nie respektuje przepisów i pije alkohol tuż przed pracą lub nawet w jej trakcie. Co może zrobić pracodawca i czy może przeprowadzić badanie alkomatem?
Przesiewowe badanie trzeźwości
Zgodnie z prawem pracodawca nie może przeprowadzić badania alkomatem bez zgody pracownika, dlatego badania kontrolne trzeźwości w firmie nie powinny mieć miejsca. Dodatkowo rutynowe kontrole negatywnie wpływają na atmosferę w pracy oraz stosunek pracowników do szefa. Warto też pamiętać, że odmowa przeprowadzenia takiego badania zazwyczaj traktowana jest jako przyznanie się do faktu, że jest się pijanym.
Pracownik pod wpływem alkoholu co można zrobić?
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pracownikom i dlatego pracownika, który jest pod wpływem alkoholu, może nie dopuścić do pracy. Jeśli więc zachodzi podejrzenie, że podwładny spożywał alkohol, to w pierwszej kolejności, należy odsunąć go od wykonywanych obowiązków. Co prawda, badania alkomatem w takiej sytuacji pracodawca nie może przeprowadzić, jeśli pracownik nie wyraził na to zgody, jednak może w tym celu wezwać policję. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że pracownik jest pijany, to policjanci przeprowadzą badanie trzeźwości, a pracownik nie ma możliwości odmowy.
Konsekwencje dla pijanego pracownika
Rodzaj kary nałożonej na pijanego pracownika zależy od danego pracodawcy. Zazwyczaj kara jest bardziej dotkliwa, jeśli pracownik został przyłapany na piciu w trakcie pracy, jest całkowicie pijany lub taka sytuacja zdarzyła się już wcześniej. Pracodawca może odsunąć pracownika od pracy i nie wypłacać mu wynagrodzenia na ten dzień, wystawić mu naganę, nałożyć karę finansową lub nawet zwolnić go w trybie natychmiastowym, czyli tzw. dyscyplinarka.
Kiedy pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracownika?
Jest jednak sytuacja, w której pracodawca może poddać pracownika badaniu alkomatem, nawet bez jego zgody. Dotyczy to wszystkich uczestników wypadków na terenie zakładu pracy. W takiej sytuacji pracownik musi na żądanie pracodawcy przejść badanie stanu trzeźwości. Jeśli odmówi lub wynik wskaże, że w pracy był pod wpływem alkoholu, to pracownik traci możliwość ubiegania się o odszkodowanie z tytułu wypadku. Dodatkowo pracodawca może nałożyć na niego karę.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski