karta historyczna. Francuski samochód pancerny na Bahnhofstrasse (ul. Dworcowa) w Gliwicach, fot. P. Gollan, 26 VI 1921 r. Francuski samochód pancerny na Bahnhofstrasse, ul. Dworcowa w Gliwicach. Fot. P. Gollan, 26 VI 1921 r. Zbiory Archiwum Państwowego w Katowicach, Oddział w Gliwicach.

W sierpniu ruszy projekt „Śląskie Drogi do Wolności – Akademia Powstań Śląskich 2.0” organizowany przez Instytut Roździeńskiego w Katowicach. Wydarzenie będzie realizowane na terenie wybranych śląskich miast, m.in. Gliwic i odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Projekt przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich. Będzie realizowany od 1 sierpnia do 1 grudnia na terenie województwa śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Gliwic, Bytomia, Katowic i Tarnowskich Gór. W tych miastach zostaną zorganizowane gry terenowe prezentujące miejsca pamięci, postaci historyczne oraz obyczaje, tradycje i kulturę okresu powstań i II Rzeczpospolitej Polskiej.
W ramach projektu, w szkołach ponadpodstawowych odbędzie się 48 spotkań warsztatowych, podczas których uczniowie zgłębią wiedzę na temat Powstań Śląskich. Planowane są też „Spotkania Odkrywców Historii”, podczas których najaktywniejsi uczniowie realizować będą własne projekty historyczne i opracowanie gry „Powstania Śląskie - zryw wolności”, która będzie udostępniona na zasadach wolnej licencji na stronie internetowej projektu.
– Zachęcamy do udziału w projekcie, który promuje tradycje oraz postawy patriotyczne i demokratyczne, a także wzorce obywatelskie i historię regionu. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na złożoność procesów historycznych, bogactwo historyczne regionu, wartość wiedzy historycznej i potrzebę świadomości własnej tożsamości. Chcemy też zainspirować najaktywniejszych uczniów do odkrywania zapomnianych wydarzeń i bohaterów regionu – mówi Maciej Malik, prezes zarządu Instytutu Roździeńskiego.
Więcej informacji na temat wydarzenia, które honorowym patronatem objął prezydent Gliwic Adam Neumann, można znaleźć na stronie internetowej www.rozdzienski.org. (mf)