Urządzamy pokój dziecięcy z projektantem wnętrz z Krakowa

Stworzenie funkcjonalnego pokoju dziecięcego nie jest zadaniem prostym, ponieważ miejsce to spełnia jednocześnie kilka funkcji. Jest ono miejscem zabawy, wypoczynku i nauki. W pokojach dla dzieci szczególnie ważną kwestią jest także bezpieczeństwo. Projektant wnętrz z Krakowa doradza nam czym kierować się przy aranżacji pokoju dziecięcego.

Ściany w pokoju naszego dziecka

Zanim zdecydujemy się na kolor ścian w pokoju dziecięcym, musimy pamiętać, żeby wybrać farbę ekologiczną (kupmy większą jej ilość, gdyż dzieci bardzo lubią malować po ścianach), która będzie bezpieczna dla zdrowia najmłodszego domownika. Jeżeli chodzi o kolor – musi on pasować do całego wnętrza, a jednocześnie sprzyjać wypoczynkowi. Unikajmy intensywnych, krzykliwych barw, które męczą oczy. W pokojach dla dzieci sprawdzają się kolory jasne.

Farba nie jest jedynym rozwiązaniem. Duża część rodziców chętnie sięga po tapety i fototapety. Obecnie ich wybór jest tak ogromny, że bez problemu znajdziemy fototapetę z ulubionymi motywami naszego dziecka. Koniecznie pamiętajmy, żeby wybór tapety skonsultować z dzieckiem. Na ścianach w pokoju dziecięcym fantastycznie prezentują się różnego rodzaju naklejki (mogą one służyć również do przykrycia zabrudzonej ściany). Idealnym rozwiązaniem dla rodziców twórczych dzieci są tapety do kolorowania, a także farby tablicowe, po których można rysować kredą (każdy rysunek łatwo zetrzeć gąbką).

Projektant wnętrz z Krakowa: podłogi są ważne

Większość dzieci bawi się na podłodze. Z tego względu szalenie ważne jest, żeby podłogi w pokoju dziecięcym były miękkie (pomoże to zamortyzować ewentualne upadki). Dobrze jest wybrać podłogi drewniane lub panele laminowane, wykładziny (często posiadają one wykończenie z miękkiej pianki, którą jest dodatkową warstwą amortyzującą), które są ciepłe i antyalergiczne.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej podłogi albo wykładziny, obowiązkowo upewnijmy się, że posiada ona wymagane atesty. Tylko takie podłogi są w pełni bezpieczne dla naszych dzieci.

Aranżacja okien – stawiamy na estetykę i bezpieczeństwo

Zdaniem projektanta wnętrz z Krakowa okna w pokoju dziecięcym muszą być przede wszystkim dobrze zabezpieczone. Estetyka również jest ważna, choć ma znaczenie drugorzędne. Wybierając okna do pokoju dziecka warto jest stawiać na modele szczelne (najlepsze są okna energooszczędne zapewniające najwyższą możliwą termoizolację), wyciszające hałasy z zewnątrz. Bardzo dobrym wyborem są szyby posiadające zwiększoną odporność na rozbicie. Żeby uniknąć samodzielnego otwarcia okna przez dziecko, dobrze jest wybrać model z klamką zamykaną na kluczyk (jest to skuteczne zabezpieczenie w przypadku kilkulatka).

Nie jest tajemnicą, że małe dzieci brudzą wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Z tego względu dobrze jest postawić na okna, które są łatwe w pielęgnacji.

Jeżeli chodzi o aranżację okien – musimy pamiętać, że najmłodszy domownik spędza w swoim pokoju zarówno dzień, jak i noc. Nocą pomieszczenie powinno być dobrze zacienione (jest to gwarancja komfortowego snu). W uzyskaniu takiego efektu pomogą nam specjalne rolety dzień-noc.

Wygodne łóżko

Do podstawowego wyposażenia pokoju dziecięcego należy łóżko. Projektant wnętrz z Krakowa przypomina, że dobre łóżko to takie, które zarówno podoba się najmłodszym, jak i spełnia wszystkie atesty bezpieczeństwa (dobrze jest wybierać meble przeznaczone specjalnie do pokoi dziecięcych od renomowanych producentów). Łóżka przeznaczone dla noworodków i niemowląt powinny posiadać regulowaną wysokość. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż w miarę jak dziecko rośnie, po prostu obniżamy wysokość materaca (zapobiega to wypadnięciu z łóżka).

W przypadku dzieci nieco większych ciekawym rozwiązaniem są łóżka z barierką, która chroni przed upadkiem. Jeżeli w pokoju mieszka więcej niż jedno dziecko, popularnym rozwiązaniem są łóżka piętrowe (zazwyczaj bardzo lubiane przez najmłodszych), które pozwalają nam dodatkowo zaoszczędzić sporo miejsca. Niezależnie od tego na jakie łóżko się zdecydujemy, pamiętajmy, że powinno mieć ono wygodny materac.

Zobacz pełną aranżację tutaj