Rynek pracy w Gliwicach gdzie szukać pracy?

Gliwice to jedno z miast położonych na terenie województwa śląskiego. Czy warto tu przyjechać do pracy? Sprawdzamy, jak prezentuje się gliwicki rynek pracy i na jakie przeciętne wynagrodzenie mogą liczyć lokalni pracownicy.
Bardzo niska stopa bezrobocia w Gliwicach
Jednym z istotniejszych wskaźników dla osób poszukujących zatrudnienia jest stopa bezrobocia. Ile wynosi ona w Gliwicach?
Jeżeli spojrzeć na stopę bezrobocia w Gliwicach, to okazuje się, że jest ona bardzo niska na koniec sierpnia wynosiła zaledwie 3,2 proc. To wyraźnie mniej niż w powiecie gliwickim (4,9 proc.), województwie śląskim (4,6 proc.) i całym kraju (5,8 proc.). Na koniec września 2021 r. w powiecie gliwickim było 1860 osób posiadających status osoby bezrobotnej.
Gliwice lista zawodów deficytowych
Kto może liczyć na pracę w Gliwicach niemal od ręki? Lista zawodów deficytowych zarówno na terenie powiatu gliwickiego, jak i w samych Gliwicach jest długa. Poszukiwani są pracownicy różnych profesji, a zatrudniają m.in. następujące branże:
- Branże architektoniczna i budowlana. Na etat liczyć mogą architekci (w tym krajobrazu), urbaniści, betoniarze, inspektorzy nadzoru budowlanego i pracownicy ds. budownictwa drogowego.
- Branża TSL. Firmy transportowe poszukują kierowców samochodów ciężarowych i kurierów. Praca czeka również na listonoszy.
- Zarówno publiczne, jak i prywatne podmioty lecznicze poszukują lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych.
Ponieważ na terenie miasta działa Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice”, poszukiwani są też specjaliści IT. Do deficytowych zawodów w tej dziedzinie zaliczają się m.in. projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści.
Poszukiwanie pracy w Gliwicach sposoby
Jak szukać pracy na terenie Gliwic? Sprawdzonych metod jest kilka, ale przede wszystkim warto regularnie odwiedzać portale z ogłoszeniami o pracę, np. https://www.gowork.pl/praca/gliwice;l.
To właśnie serwisy z ofertami pracy cieszą się wśród pracodawców dużą popularnością. Powód jest prosty publikacja ogłoszenia pozwala szybko dotrzeć do tysięcy osób poszukujących zatrudnienia na terenie Gliwic. Każdego miesiąca najpopularniejsze ogólnopolskie portale są odwiedzane przez miliony użytkowników.
Innym sposobem, aby dotrzeć do ciekawych ofert pracy, jest udział w targach pracy i praktyk. Najbliższe takie wydarzenie w Gliwicach będzie miało miejsce w dniach 27-28 października 2021 r. Na stoisku Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach skorzystać będzie można też z porad doradców zawodowych.
Osoby pozostające bez pracy przez dłuższy czas powinny rozważyć zarejestrowanie się w urzędzie pracy. To sposób, aby nie tylko dotrzeć do ogłoszeń o pracę, ale również otrzymać wsparcie na etapie poszukiwania etatu. Doradcy zatrudnieni w tych instytucjach pomagają m.in. w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych.
Przeciętne wynagrodzenie w Gliwicach
Z uwagi na niską stopę bezrobocia oraz długą listę zawodów deficytowych, gliwicki rynek pracy jest uznawany za atrakcyjny. Ile można zarobić, podejmując pracę właśnie w Gliwicach?
Choć brak jest aktualnych danych dla Gliwic, w 2018 r. pracownicy mogli liczyć na średnie wynagrodzenie na poziomie 5451,31 zł brutto. Z kolei pod koniec sierpnia 2021 r. przeciętne wynagrodzenie w województwie śląskim wynosiło 5894,14 zł. Warto pamiętać, że podane liczby wcale nie muszą mieć odzwierciedlenia w każdym zawodzie. Wykwalifikowani fachowcy i specjaliści często otrzymują wynagrodzenie wyższe niż podane.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski