Wycinka drzew: szczegóły i aktualne przepisy…

Chcąc działać zgodnie z prawem na swojej działce budowlanej gdy planujemy wycięcie drzewa, musimy dobrze znać aktualne przepisy. Na myśl przychodzi znane twierdzenie, że nieznajomość prawa szkodzi. Tutaj warto mieć wiedzę oraz wsparcie profesjonalnej firmy, dla której wycinka drzew to codzienność. Jednym z takich lokalnych ekspertów ds. wycinki drzew w Kaliszu jest MG-Ogrody.pl, który pomógł nam w przygotowaniu artykułu.

Wycinka drzew: kiedy bez pozwolenia mogę wyciąć drzewo z posesji?

Są wyjątki, przy których nie ma obowiązku zgłaszania i uzyskiwania pozwolenia. Wycinka drzew może być swobodnie prowadzona, gdy obwód pnia drzewa, mierzony na wysokości 5 cm, mieści się w przedziale 50 – 80 cm dla wyszczególnionych prawem gatunków drzew. Pozwolenie na wycinkę krzewów nie jest obowiązkowe gdy sam krzew lub skupisko krzewów nie zajmuje powierzchni większej niż 25 mkw. Tylko tyle i aż tyle. Warto jednak wiedzieć, że samodzielna wycinka drzew wymaga sprzętu, wiedzy i doświadczenia, dlatego warto się w tym zakresie wesprzeć usługami specjalistów.

Bez względu na wszystko, nie mamy prawa do wycięcia drzewa, które jest chronione lub rośnie na terenie parku krajobrazowego, albo też jest zlokalizowane w miejscu, gdzie miejscowy plan zagospodarowania taki part przewiduje. Szczegóły znajdziecie na MG-Ogrody.pl.

Wycinka drzew: jakie gatunki bez pozwolenia, gdzie zgłosić?

Należy pobrać odpowiedni wniosek na wycięcie drzewa ze strony www urzędu miejskiego lub urzędu gminy. Można też odebrać go w danym urzędzie z odpowiedniego wydziału. Wycinka drzew musi być zgłoszona, gdy mierzony na wysokości 5 cm obwód przekracza:

  • 80 cm – wycinka drzew: topola, wierzba, klon jesionolistny, klon srebrzysty
  • 65 cm – wycinka drzew: kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan
  • 50 cm – wycinka drzew pozostałych gatunków
  • 25 mkw – wycinka krzewów przekraczających tę powierzchnię (krzewy lub ich skupiska)

Jest zatem sporo wyjątków, w których wycinanie drzew nie wymaga pozwolenia. Wszelkie wątpliwości można rozwiewać zarówno w stosownym wydziale urzędu, jak i w konsultacji z profesjonalna firmą, która oferuje wycinkę drzew w naszym regionie.

Dlaczego warto skorzystać z usług fachowców? Wycinanie drzew, np. uszkodzonych po katastrofie lub wypadku, a także drzew niechcianych, zawsze rodzi ryzyko niebezpieczeństwa dla ludzi, zwierząt oraz okolicznej architektury i krajobrazu. Wymaga sprzętu oraz doświadczenia. Wycięcie drzewa nie należy do bardzo drogich usług, zwykle przedsiębiorstwa o profilu ogrodniczym oferują także przesadzanie drzew i krzewów, gdy nie chcemy całkowicie usuwać ich z działki.