Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli z drewna?

Meble drewniane to uniwersalne rozwiązanie do domów i mieszkań, niezależnie od dominującego tam stylu. Świetnie wpasowują się we wnętrza klasyczne, jak i nowoczesne. Są ponadczasowe, trwałe i niezwykle wytrzymałe. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

  1. Rodzaj drewna

Wybierając meble drewniane należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanego tam drewna. Każdy typ ma swoje wady, jak i zalety. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest drewno bukowe. Charakteryzuje się dobrą ceną, jest twarde i mocno zbite. Mimo to buk jest bardzo podatny na obróbkę. Pozwala to tym samym tworzyć wyjątkowe meble z ciekawymi zdobieniami.

Interesującym wyborem jest drewno dębowe. Nie bez powodu kojarzy się z majestatycznością oraz długowiecznością. Już od wielu wieków ten rodzaj drewna jest wykorzystywany nie tylko w meblarstwie, ale również przy produkcji klasycznych statków i łodzi, które muszą być odporne na sztormy i zmienne warunki pogodowe. Meble dębowe nie są tanie, ale jest to w pełni uzasadnione jeśli przyjrzymy się bliżej ich zaletom. Są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zachowują także swój pierwotny blask przez długie lata.

  1. Walory dekoracyjne

Jeśli planujemy zakupić meble drewniane nie tylko z powodów praktycznych, ale głównie z przyczyn związanych z poprawą estetyki wnętrza to warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszą się zwłaszcza elementy, które w jak największym stopniu przypominają naturalne elementy prosto z natury. Mowa tutaj zwłaszcza o dekoracyjnych pieńkach drewnianych. Ich naturalistyczny wygląd idealnie wkomponowuje się w styl loftowy oraz industrialny. Jeśli umiejętnie wdrożymy taki mebel w minimalistycznie urządzone wnętrze to doda mu on nieco przytulnego charakteru.

Interesującym pomysłem łączącym nowoczesne trendy i klasykę są lustra umieszczone w charakterystycznej drewnianej ramie o nieregularnych kształtach. Taki dodatek świetnie sprawdza się do stylu rustykalnego i skandynawskiego. Niewielkie lustro wiszące na ścianie optycznie powiększa obszar wnętrza. Dlatego też będzie doskonałym pomysłem zwłaszcza do małych przestrzeni.

Nie można także zapomnieć o estetycznym oświetleniu. Tutaj również drewniana obudowa lub samo delikatne wykończenie lampy będzie znakomicie podkreślać prestiż całego otoczenia. Warto zdecydować się zwłaszcza na niebanalne rozwiązania w postaci całkowitego ukrycia lampy we wnętrzu pieńka, a światło wydostaje się z niego przez niewielkie otwory.