gala Innowacyjny Samorząd fot. mat. pras. organizatorów

W III edycji konkursu Innowacyjny Samorząd jury doceniło projekt badawczy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach oraz Politechniki Śląskiej, współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Stanowił pierwszą tego typu inicjatywę, której celem było skrócenie czasu opisu badania tomografii komputerowej, wykrycie przypadków COVID-19 niepodejrzanych klinicznie oraz dostarczenie dodatkowych informacji, na bazie których można udoskonalić istniejące bądź stworzyć nowe schematy diagnostyczne. Kluczem do sukcesu stała się… sztuczna inteligencja. Wśród przedstawicieli Gliwic odbierających w Warszawie wyróżnienie dla miasta był m.in. Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4.

Celem organizowanego przez Polską Agencję Prasową konkursu Innowacyjny Samorząd było wskazanie najbardziej innowacyjnych gmin, miast, powiatów i województw, które z sukcesem realizują nowatorskie projekty w obszarze cyfryzacji, ochrony środowiska, finansów, polityki rozwoju, oświaty czy sportu. Gliwice uhonorowano wyróżnieniem w kategorii „gminy miejskie” wraz ze Zduńską Wolą (I miejsce), Opolem (II miejsce) i Rzeszowem (III miejsce) oraz Suwałkami, Słupskiem, Świdnikiem, Kołobrzegiem, Olsztynem, Ełkiem i Kielcami.

W gliwickim projekcie Szpital Miejski nr 4 był liderem konsorcjum, a konsorcjantem stała się Politechnika Śląska posiadająca prestiżowy status uczelni badawczej. Wartość wspólnie realizowanego przedsięwzięcia wyniosła ponad 5 milionów złotych.

Jesteśmy placówką, w której doświadczenia związane z diagnostyką chorób płuc stały się wielkim wyzwaniem i zupełnie nowym obszarem medycznej aktywności. Wnioski, które mamy m.in. z racji faktu walki z COVID-19 na pierwszej linii frontu, przekładamy teraz na język nauki i tworzenie bioinformatycznych narzędzi do skuteczniejszej diagnostyki. Dziękuję całemu zespołowi, który wykazał się nie tylko kreatywnością oraz innowacyjnym podejściem, ale także wielką wrażliwością na potrzeby pacjentów – mówi Przemysław Gliklich, prezes gliwickiej lecznicy.

Mamy za sobą ponad 10 tysięcy badań na blisko dziewięciu tysiącach pacjentów i możliwość pozyskania z jednego badania szczegółowej informacji o stanie zdrowia pacjenta – wyjaśnia kulisy gliwickiego projektu prof. Joanna Polańska z Politechniki Śląskiej, sprawująca nadzór merytoryczny nad tym przedsięwzięciem. – Analizując dane tomografii komputerowej i dane kliniczne, systemy sztucznej inteligencji są w stanie zapewnić prognozy kliniczne, które mogą pomóc lekarzom w codziennej pracy. Dodatkowo, uzyskane w wyniku segmentacji obrazów płuc dane pozwolą na ilościowe zestawienie zmian morfologicznych stwierdzanych nie tylko w COVID-19, ale także w innych chorobach np. POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). To pozwoli na dokładniejsze monitorowanie regresji bądź progresji zmian stwierdzanych w tomografii komputerowej w przypadku śródmiąższowych zapaleń płuc oraz w połączeniu z pozostałymi danymi klinicznymi – prognozowanie przebiegu choroby. Co ważne, system jest również w stanie wspomóc personel medyczny np. w ujawnieniu potencjalnych zmian chorobowych (np. guzków) w obrębie płuca, gdy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych objawów – podsumowuje prof. Polańska.