20 lipca 2022 roku 236 stróżów prawa gliwickiego garnizonu Policji otrzymało awanse. Promocje na wyższe stopnie wręczane były podczas uroczystej zbiórki z okazji Święta Policji oraz 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Była to pierwsza uroczystość w gliwickim garnizonie Policji, po dwóch latach ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa. Awansowanym oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

20 lipca, równo o godzinie 10:00, rozpoczęła się uroczysta zbiórka z okazji święta gliwickiego garnizonu Policji. Uroczystość odbyła się w Auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tegoroczna uroczystość była pierwszą po dwóch latach ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa. W trakcie uroczystości akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne otrzymało 236 funkcjonariuszek i funkcjonariuszy gliwickiej Policji.  Awanse wręczał pierwszy policjant ziemi śląskiej, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn oraz Komendant Miejski Policji w Gliwicach inspektor Marek Nowakowski.

Przypadające na dzień 24 lipca Święto Policji jest również okazją do wyróżnienia tych z mundurowych, którzy wykazali się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i poświęceniem w służbie. Jak co roku samorząd gliwicki oraz samorządy miast i gmin powiatu
gliwickiego ufundowały dla wyróżniających się policjantów nagrody pieniężne. Wyróżnienia otrzymali funkcjonariusze pełniący służbę w Komisariatach Policji, nagrody trafiły również do stróżów prawa z wydziałów Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Dzięki uprzejmości prezydentów, burmistrzów oraz wójtów, wyróżnionych zostało 30 mundurowych.
W 103. rocznicę utworzenia Policji Państwowej oraz 100. rocznicę utworzenia Policji Województwa Śląskiego nie zapomniano również o pracownikach cywilnych. O tym, jak ważną rolę odgrywają, w swych przemówieniach zaznaczali nadinspektor Roman Rabsztyn oraz inspektor Marek Nowakowski. Szef gliwickich policjantów wyróżnił spośród pracowników cywilnych 35. najbardziej zasłużonych osób.
Po wręczeniu mianowań i wyróżnień Komendant Miejski Policji w Gliwicach, inspektor Marek Nowakowski złożył na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gliwicach, generała Romana Rabsztyna, pamiątkowy medal oraz ryngraf upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Egzemplarze medali zostały wręczone również władzom samorządowym.
Dopełnieniem uroczystości był występ najlepszej w Polsce orkiestry policyjnej – orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.