Wiertła koronowe to specjalistyczny rodzaj wierteł. Najczęściej wykorzystywane są do wiercenia głębokich otworów w materiałach o dużej twardości. Swoim wyglądem przypominają one rurę z pustym środkiem, która zakończona jest diamentowymi elementami. Co warto wiedzieć o tym typie wierteł?
Wiertła koronowe - gdzie znajdują swoje zastosowanie?
Ten rodzaj wierteł przeznaczony jest do wiercenia w twardych materiałach takich jak np. beton. Z powodzeniem można wykorzystać je także w przypadku granitu, kamienia, cegły, czy asfaltu. Długość i szerokość wiertła można swobodnie dostosować do materiału, w którym wiercimy. W razie potrzeby można także zastosować przedłużki w celu wydłużenia wiertła.
Za jedną z największych zalet wierteł koronowych uznaje się fakt, że w przypadku ich używania nie trzeba stosować udaru i rozkuwać wierconego materiału. Podłączenie wiertła koronowego do urządzenia z udarem może prowadzić do jego uszkodzenia. Otwory wiercone za pomocą wiertła koronowego są równe i można je wykorzystać np. do montażu rur.
Wiertła koronowe to inwestycja na lata
Ten rodzaj wierteł nie należy do najtańszych. Na rynku dostępne są o wiele tańsze modele, jednak pomimo tego wiele osób decyduje się na ich zakup. Dlaczego? Ponieważ dobrej jakości wiertło diamentowe to inwestycja na lata. Zbudowane są one z trwałych materiałów, które pozwalają na intensywne i długie użytkowanie.
Wiertła koronowe zapewniają duży komfort pracy i większą wydajność. Wspomnieć należy także o ich regeneracji. W momencie, gdy wiertło się zużyje nie ma konieczności kupowania nowego. Wszystko za sprawą diamentowych części, które w razie czego możemy wymienić. Z pewnością pozwoli to na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Być może wiertła tego typu nieco kosztują, jednak inwestycja ta z pewnością zwróci się w czasie.
Jak przebiega proces wiercenia wiertłem koronowym?
Proces należy rozpocząć od delikatnego, spokojnego wiercenia, by dobrze rozpoznać opory, które stawia materiał. Następnie należy dostosować moc wiercenia do jego właściwości. Warto upewnić się, czy każdy z elementów wiertła został odpowiednio zamocowany. Pomoże to uniknąć drgań, które mogą prowadzić do uszkodzeń sprzętu.
Aby wiercony otwór był równy warto zadbać o stabilność wiercenia. W tym przypadku zalecane jest użycie specjalnego statywu. Podczas pracy warto zadbać o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Nie mniej ważna jest także sama konserwacja sprzętu. Przed każdym wierceniem należy zapewnić odpowiednie naostrzenie wierteł.