W obliczu wyzwań XXI wieku stajemy przed koniecznością szukania alternatyw dla źródeł energii. Te naturalne pomału się kończą, a złoża węgla znikają w zastraszającym tempie. Ponadto używanie węgla przyczynia się do powstawania trujących gazów i zanieczyszczania środowiska. Jednym z pomysłów jest wykorzystywanie energii słonecznej w postaci kolektorów słonecznych, montowanych na dachach budynków. Jakie są ich zalety oraz wady? Podpowiadamy.
Czym są kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne działają wtedy, kiedy świeci Słońce. Oznacza to, że w trakcie nocy czy podczas pochmurnych dni mogą notować duże straty ciepła. Na instalację solarną składają się także podgrzewacz oraz zespół pompowo-sterowniczy. Zadaniem kolektorów słonecznych jest zamiana energii promieniowania słonecznego na ciepło. W instalacji solarnej funkcję nośnika ciepła pełni roztwór glikolu propylenowego, który do krążenia jest pobudzany przez pompę obiegową. Baterię kolektora i wężownicę ze zbiornika ciepłej wody użytkowej łączą dwie rury. Ciepło jest wtedy przenoszone przez roztwór do wężownicy, która jest odpowiedzialna za podnoszenie temperatury w podgrzewaczu.
Kolektory możemy podzielić ze względu na konstrukcję. Wyróżnia się dwa podstawowe typy: płaskie oraz próżniowe. Te pierwsze pełnią formę metalowej płyty. Powinny być montowane pod kątem 45 stopni w kierunku południowym. Natomiast próżniowe kolektory zbudowane są z rur i wykorzystują zarówno promieniowanie bezpośrednie, jak i rozproszone. Kosztują nieco więcej, ale przynoszą też lepsze efekty.
Jakie są zalety kolektorów słonecznych?
Zalet stosowania kolektorów słonecznych jest wiele. Przede wszystkim ich montaż pozwala na pozyskiwanie ciepła w sposób całkowicie ekologiczny, bez zanieczyszczania środowiska. Drugą zaletą jest energooszczędność. Urządzenia te zaspokajają do 70% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, która jest potrzebna do podgrzania ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza od marca do października. W miesiącach letnich odpowiednio dobrany zestaw solarny pokryje nawet całość zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.
Niewątpliwą zaletą jest także wygoda ich użytkowania. Prawidłowo zamontowane na dachu kolektory nie będą wymagały żadnej obsługi. Nie można także zapominać, że są to urządzenia niezwykle uniwersalne, które możemy montować na dachach domów jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz na osiedlach mieszkalnych.
Wady kolektorów słonecznych
Należy jednak pamiętać, że bardzo ważny jest dobór odpowiedniej ilości kolektorów do pojemności zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz do jej zapotrzebowania. Niewykorzystana moc tego sprzętu powoduje bowiem uzyskiwanie bardzo wysokich temperatur w samym kolektorze. Dochodzi wtedy do degradacji płynu solarnego, ponieważ gdy kolektor nie jest w stanie oddać ciepła, ulega przegrzaniu.