Emocje towarzyszą nam od najmłodszych lat i nie odstępują nas na krok. Każdy normalnie funkcjonujący człowiek je odczuwa. Lęk jest jedną z nich, dlatego to normalne, że czasami czujemy obawy. W końcu jest to naturalny mechanizm ochronny, który ma nas przestrzec przed pojawiającym się zagrożeniem. To dzięki tej emocji, nasi przodkowie byli w stanie przetrwać. Jednak czasami wysyła nam on błędne sygnały, przez co równie błędnie go odbieramy. Czy lęk można oswoić? Jak z nim walczyć? Odpowiedzi poszukamy w dzisiejszym artykule.
Lęk – Co to jest?
Lęk jest to naturalny stan emocjonalny, towarzyszący nam w życiu codziennym. Jest naturalną reakcją na stresujące sytuacje, takie jak: publiczne przemówienie, ważny egzamin, czy nadchodzące zagrożenie. Jednakże u niektórych osób ma postać utrzymującego się dłużej, jest bardziej nasilony, czasami wręcz paraliżuje przed podjęciem działania. Pojawia się, mimo że zagrożenie lub stresująca sytuacja już dawno minęła. Przedłużający się niepokój mogą stać się poważnym zaburzeniem lękowym, które będzie uniemożliwiało radzenie sobie z codziennymi sprawami. Lęk staje się zagrożeniem w momencie, gdy zaczyna wywierać paraliżujący wpływ na życie osoby. Przy tym obniża się jakość życia i ograniczane jest udzielanie się społecznie. Dlatego, jeśli lęk ma wpływ na Twoje codzienne życie, skorzystanie z pomocy psychologa może okazać się bardzo pomocne.
Jeśli potrzebujesz pomocy psychologa, albo szukasz rozmaitych ciekawostek na temat psychologii ludzkiej – koniecznie zajrzyj na StrefaMyśli. Nasi wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści pomogą Ci w walce z Twoimi problemami.
Lęk – Rodzaje
Istnieją różne rodzaje zaburzeń lękowych. Może przybierać on postać uogólnioną, ale może być również specyficzny, dotyczący tylko jednej rzeczy. Wymieniamy kilka rodzajów zaburzeń lękowych, są to:
- Fobia Społeczna – Osoby, które cierpią na ten rodzaj zaburzenia, odczuwają lęk w obliczu, gdy są narażeni na sytuacje społeczne, w których może pojawić się możliwość bycia ocenianym przez innych. Powodem jest tutaj obawa przed potencjalną krytyką, wstydem lub upokorzeniem. Lęk ten, może być na tyle silny, że obawa może wystąpić nawet w przypadku rozmów telefonicznych, albo podczas wyjścia do sklepu!
- Zespół lęku uogólnionego – To zaburzenie lękowe charakteryzuje się przesadnym lękiem przed potencjalnym nieszczęściem, które może się przytrafić. Przy czym nie towarzyszą mu żadne przesłanki logiczne, które mogłyby świadczyć o prawdopodobieństwie wystąpienia katastrofy. Zespół lęku uogólnionego charakteryzuje się ciągłym zamartwianiem i obawom przed tym, co może się wydarzyć. Osoba, która cierpi na ten rodzaj lęku, bardzo często pisze “czarne scenariusze” w głowie, czyli najgorsze możliwe zakończenie danej sytuacji.
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – Charakterystycznym dla tego zaburzenia jest ciągłe występowanie obsesji i kompulsji. Obsesje te, są niechciane, intruzywne, nawracające myśli i obrazy, które są bardzo trudne do kontrolowania. Ich zawartość skupia się na treściach, które powodują stres i zamartwianie. Kompulsje są odpowiedzią na obsesje. Są to czynności, które osoba mająca te zaburzenie, powtarza, aby zredukować napięcia wywołanego natrętnymi myślami.
- Zespół stresu pourazowego – Występuje na skutek doświadczenia traumatycznego wydarzenia, takiego jak wojna, czy wypadek komunikacyjny. Objawami zespołu stresu pourazowego mogą dotyczyć odczuwania ciągłego napięcia, dręczące koszmary senne, a także powracanie negatywnych wspomnień traumatycznego wydarzenia.
Lęk – Objawy
Zaburzenia lękowe objawiają się różnie, w zależności od osoby, której dotykają. Jednak istnieją wspólne symptomy. Jeśli poniższe objawy pojawiają się u was przez dłuższy czas, to koniecznym może okazać się wizyta u specjalisty. Ten pomoże nam z lękami walczyć.
Fizycznymi objawami zaburzenia, z którymi zmaga się większość osób z lękami są:
- gonitwa myśli,
- pocenie się,
- duszności,
- zawroty głowy,
- mrowienie w kończynach,
- bezsenność,
- drżenie rąk,
- przyspieszone bicie serca,
- suchość w ustach.
Poza fizycznymi objawami lęków istnieją jeszcze inne, typowe symptomy, takie jak:
- trwałe zmartwienie,
- unikanie ludzi, lub miejsc,
- uczucie przerażenia,
- nerwowość,
- drażliwość.
Jak walczyć ze swoimi lękami?
Zanim pójdziemy do specjalisty, aby prosić go o pomoc, możemy spróbować tych sprawdzonych sposobów na walkę ze swoimi lękami. Jednak, aby te zadziałały, musimy uzbroić się w cierpliwość i wykonywać te ćwiczenia systematycznie. Pamiętajmy, że dojście do perfekcji, w każdej dziedzinie życia, wymaga czasu. Jak walczyć ze swoimi lękami? Wyjaśniamy poniżej:
- Kontrolowanie oddechu – Naukowo udowodniono, że złe nawyki oddechowe mogą przyczyniać się do pojawiania się dokuczliwych objawów lęku. Głębokie wdechy i wydechy mogą pomóc nawet podczas wystąpienia stresującej sytuacji.
- Rozmowa z bliską osobą – Podczas ataku lęku jesteśmy skupieni tylko i wyłącznie na własnej osobie. Nasze myśli wtedy są naszym najgorszym wrogiem. Bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem na walkę z lękiem, jest rozmowa z kimś bliskim. Osoba taka da nam bardziej obiektywny pogląd na sytuację, przez co my też spojrzymy na nią w bardziej logiczny sposób.
- Odpoczynek – Jeśli masz objawy lęku, pamiętaj, aby nie unikać odpoczynku i nie zmuszaj się do przesadnej aktywności. Relaksowanie się i danie sobie chwili spokoju pomaga w walce z zaburzeniami lękowymi.
- Aktywność fizyczna – W momencie, w którym odczuwamy lęk, poziom adrenaliny we krwi drastycznie wzrasta. Aktywność fizyczna pozwala wyregulować poziom adrenaliny, a co za tym idzie – obniżenie poziomu lęku. Dlatego warto systematycznie uprawiać sport, najlepiej taki, który lubimy najbardziej.
- Żyj “tu i teraz” – Jeśli chcesz walczyć ze swoim lękiem – naucz się żyć dniem dzisiejszym. Osoby z zaburzeniami często martwią się o przyszłość, przez co zamartwiają się i zaczynają się stresować.