Wyposażenie warsztatu samochodowego – od czego zacząć?

Warsztat samochodowy to dobry pomysł na mały biznes oraz wygospodarowanie miejsca na hobby. Jednak żeby każdy z nich jak najlepiej spełniał swoje zadanie, należy zastanowić się, co będzie potrzebne w takim warsztacie i ile będzie kosztować.

Warsztat samochodowy – co musi się w nim znaleźć?

Aby praca w nowo otwartym warsztacie łączyła się z przyjemnością, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie. To, jak będzie zagospodarowany i wyposażony, będzie przeważało o zainteresowaniu klientów, jakości wykonywanych usług oraz wygodzie pracy.

Wybór odpowiednich mebli to jeden z pierwszych kroków podczas planowania warsztatu. Muszą być wytrzymałe oraz posiadać dużo szuflad, podziałek i półek, co ułatwi organizację wszystkich narzędzi. Części mogą być przechowywane w większych pudłach lub kontenerach, a jeśli zostaną opisane, znalezienie konkretnego produktu nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Co powinno znaleźć się w warsztacie samochodowym? Na podstawowe wyposażenie warsztatu składają się, m.in. klucze płaskie, klucze nasadowe, śrubokręty, podnośniki samochodowe i urządzenia diagnostyczne. To dzięki nim podstawowe prace przy samochodzie nie będą stanowiły najmniejszego problemu, a wszelkie drobne usterki będzie można łatwo naprawić. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój technologii i elektronizację w pojazdach, urządzenia diagnostyczne są niezbędne. Bez nich mechanik jest praktycznie bezsilny wobec wszechobecnej elektroniki.

Ile kosztuje wyposażenie warsztatu samochodowego?

Stworzenie warsztatu, który będzie odpowiedni do pracy, to początkowa inwestycja w zorganizowanie nowego miejsca. Koszty są zależne od bardzo wielu czynników, a mianowicie od ilości stanowisk, powierzchni do zagospodarowania, ilości oferowanych usług oraz od tego, czy ma być to warsztat profesjonalny, czy hobbystyczny.

Wyposażenie profesjonalnego zakładu może się wahać 15 000-150 000 zł. Należy wziąć również pod uwagę wynajem odpowiedniej nieruchomości pod warsztat. Decyzja o zakupie działki i wybudowaniu zakładu, zamiast wynajmu już istniejącego pomieszczenia, będzie dalej zawyżać koszty. Posiadanie własnej przestrzeni, np. na placu przed domem, znacznie je obniża.

Z kolei wyposażenie warsztatu przydomowego jest w stanie zamknąć się w budżecie poniżej 10 000 zł. Aby dodatkowo obniżyć koszty, narzędzi można szukać w drugim obiegu. To szczególnie korzystna opcja w przypadku drogich sprzętów oraz mebli. Poza tym, żeby mieć pewność co do jakości i sprawności sprzedawanych produktów, przed zakupem najlepiej zobaczyć je na własne oczy.