Dziś od wczesnego rana w rejonie Gliwic i powiatu policjanci prowadzą działania pod nazwą „Bezpieczny cyklista". Ich podstawowym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Stróże prawa skrupulatnie przyglądają się wszystkim kierującym tymi jednośladami. Kontrolują, czy stosują się oni do przepisów ruchu drogowego, ale też zwracają uwagę na zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.
Prowadzone działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób przemieszczających się rowerami. Priorytetem jest ograniczenie liczby zdarzeń z ich udziałem oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Mundurowi przyglądają się, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa cyklistom w miejscach, w których to obowiązuje, czy jest zachowany bezpieczny odstęp od jednośladu podczas manewru omijania lub wyprzedzania.
Jeśli chodzi o wykroczenia popełniane przez rowerzystów, na celowniku są takie jak: przejeżdżanie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub zza występującej przeszkody, nieprawidłowe korzystanie z przejść dla pieszych czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.
Policjanci sprawdzą także, czy rowery są właściwie wyposażone (oświetlenie) oraz czy osoby jadące na rowerach nie wypiły wcześniej alkoholu.

Działania prowadzone będą do godziny 22.00.

Ta kontrola zakończyła się bez uwag.