Mycie kostki brukowej? Zdradzamy sekrety profesjonalnej ekipy czyszczącej!

Kostka brukowa, podobnie jak elewacja, to wizytówka posesji. Kiedy jest zadbana, cały dom zyskuje na estetyce. Jednak powierzchnia kostki często ulega zabrudzeniom, ponieważ mocno się ją eksploatuje.

O ile plam z tynku i farby można w miarę łatwo się pozbyć, o tyle ślady po oleju silnikowym należą do uciążliwych zabrudzeń. Gdyby jednak tylko o plamy chodziło! Pomiędzy kostkami pojawia się również mech, który wcale nie tak łatwo usunąć. Zdradzimy Ci fachowe sposoby mycia kostki brukowej. Stosują je tylko profesjonaliści, a teraz i Ty możesz wykorzystać, czyszcząc swoją przydomową przestrzeń.

Mycie kostki brukowej zaimpregnowanej i niezaimpregnowanej

To, w jaki sposób wyczyścisz kostkę brukową, jest uzależnione od tego, czy jej powierzchnia została wcześniej zabezpieczona. Oczywiście nie bez znaczenia jest również sam rodzaj plam. Czyszczenie bruku zaimpregnowanego jest o wiele prostsze niż czyszczenie kostki, której nie poddano impregnacji.

Zaimpregnowana kostka brukowa — jej czyszczenie jest szybkie i bezproblemowe

Zaimpregnowana kostka wchłania mniej zabrudzeń, łatwiej także usunąć z niej plamy. Wystarczy, że do mycia zastosujesz samą wodę z dodatkiem delikatnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Przyda Ci się także szorstka szczotka. Z jej pomocą pozbędziesz się zabrudzeń, które osiadły w zagłębieniach bruku. A co w przypadku, kiedy nieco zaniedbałeś kostkę? Wtedy niezbędna okaże się myjka ciśnieniowa. Dzięki niej usuniesz zacieki i plamy bez konieczności szorowania.

Jak umyć kostkę brukową bez warstwy ochronnej?

Mycie kostki brukowej niezaimpregnowanej wymaga o wiele więcej wysiłku. Brak ochrony sprawia, że bruk jest bardziej podatny na zabrudzenia. Wnikają one w strukturę kostki, przez co ich usuwanie jest dość pracochłonne (jednak nie niemożliwe).

Sama woda i detergent to w tym przypadku za mało. Nie obejdzie się bez profesjonalnego środka przeznaczonego do czyszczenia bruku. Preparat odświeży kostkę i podkreśli jej kolor, jednak nie pozostawi na niej warstwy nabłyszczającej. Niektóre środki chemiczne świetnie działają w połączeniu z myjką ciśnieniową, inne wymagają zastosowania szczotki i mycia ręcznego.

Olej i tłuszcz, czyli główni wrogowie kostki brukowej

Niezależnie od tego, czy Twoja kostka jest zaimpregnowana, czy nie, plamy z tłuszczu i oleju wyjątkowo jej nie służą. Pojawiają się one głównie po rodzinnym biesiadowaniu w ogrodzie (grillowanie mięs) lub, kiedy rozleje się olej silnikowy. Jeśli nie zareagujesz w porę, plama na trwałe oszpeci Twój bruk. Co zatem możesz zrobić?

Plamę z oleju zmyj silnym strumieniem ciepłej wody, dodając do niej odtłuszczający detergent. Możesz użyć płynu do mycia naczyń, tylko nie zapomnij o odpowiednich proporcjach. Na porcję detergentu przypadają 3 porcje wody. Rozprowadź roztwór na powierzchni i pozostaw go tam na około godzinę. Po tym czasie zmyj bruk wodą i osusz. Jeśli to konieczne, powtórz czynność. Bywa, że tłusta plama jest tak uporczywa, iż domowe sposoby niewiele pomogą. Wtedy sięgnij po specjalistyczny środek chemiczny. Zanim go nałożysz na kostkę, wykonaj próbę na małym fragmencie powierzchni. Zdarza się, że tego typu preparaty odbarwiają podłoże.

Mech na kostce brukowej? To już nie problem!

Mech, który wyrasta pomiędzy płytkami kostki brukowej, jest nie tylko nieestetyczny, ale szkodzi strukturze bruku. Pojawia się on głównie w miejscach zacienionych, o dużej wilgotności. Jak się z nim skutecznie rozprawić? Ręczne wyrywanie roślin to tutaj podstawa. Nie obejdziesz się również bez twardej szczotki do czyszczenia szczelin pomiędzy kostkami. Niechcianą roślinność staraj się wyrywać razem z korzeniami, w przeciwnym razie szybko odrośnie. Kiedy pozbywasz się mchu i porostów, uważaj, aby nie uszkodzić struktury kostki. W rysy i pęknięcia zacznie wnikać wilgoć, która ma niekorzystny wpływ na bruk.

Mech pokonasz, stosując roztwór z octu z odrobiną płynu do mycia naczyń. Mieszankę naniesiesz na bruk za pomocą pędzla lub spryskiwacza. Rezultat zobaczysz dopiero po kilku dniach, a jeśli nie będziesz zadowolony — cały proces możesz powtórzyć.

W przypadku, gdy mech jest wyjątkowo uporczywy, sięgnij po preparaty biobójcze. Zanim je zastosujesz, umyj powierzchnię kostki myjką ciśnieniową. Środek chemiczny nakładaj w specjalnych rękawicach i ubraniu ochronnym.

Farba, cement i zaprawa na kostce brukowej

Czasami plamy z farby, cementu lub zaprawy są wynikiem niedbalstwa ekipy remontowej. Działaj w momencie, kiedy tylko zauważysz zabrudzenie. Zdrap plamę, a następnie umyj bruk wodą pod ciśnieniem.

Kiedy farba, cement lub zaprawą wniknęły w strukturę bruku, podejmij decyzję o piaskowaniu, czyli myciu kostki brukowej z wykorzystaniem sprężonego powietrza i drobin piasku. To zadanie dla doświadczonej ekipy fachowców. Bez specjalistycznego sprzętu nawet nie myśl o piaskowaniu.

Po wszelkich pracach związanych z czyszczeniem kostki brukowej konieczna jest jej impregnacja. Myjąc powierzchnię bruku, zdarłeś warstwę ochronną. Impregnacja nie tylko zabezpieczy kostkę, ale także przywróci jej dawną estetykę (zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na impregnację typu „mokra kostka”). Jednak pamiętaj, że impregnację może wykonać jedynie profesjonalna ekipa fachowców. Warto postawić na specjalistów o dużym doświadczeniu i bogatym portfolio.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/czyszczenie-mycie-kostki-brukowej.html