Jesteś tym, co jesz – tak brzmi podstawowa zasada dietetyki. Jak wiadomo, pożywienie zapewnia energię i wspomaga procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie. Jakie jednak produkty spożywcze wybierać, aby zawsze być zdrowym?
Podstawowe zasady prawidłowego żywienia się
Zdrowie zależy w dużej mierze od jedzenia, które spożywa się każdego dnia. Istotny jest nie tylko dobór wartościowych produktów, ale również rozłożenie poszczególnych makro- i mikroelementów w ciągu doby. Osoby, które stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w świecie dietetyki, powinny trzymać się 5 najważniejszych zasad, które brzmią:
- Zadbaj o odpowiednią podaż białka – 1-2,5 g na kilogram masy ciała.
- Unikaj żywności wysokoprzetworzonej – wybieraj produkty świeże i takie, które nie zostały poddane dużej ilości przeróbek termicznych.
- Zmniejsz dzienną dawkę soli i cukru, ale nie eliminuj jej jednak całkowicie – zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie.
- Codziennie jedz owoce i warzywa – są bombami łatwoprzyswajalnych witamin i minerałów.
- Dowiedz się, jakie masz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu łatwiej będzie zorientować się, kiedy je się za dużo lub za mało.
Tłuszcz – czy trzeba go unikać?
Jednym z najczęstszych, błędnych przekonań jest to, że gdy chce się być zdrowym, trzeba całkowicie wyeliminować tłuszcz ze swojej diety. To nieprawda. Zasada ta dotyczy wyłącznie tłuszczów nasyconych.
Kwasy tłuszczowe nienasycone, takie jak omega-3 i omega-6, są potrzebne organizmowi do zdrowego funkcjonowania. Gdy tłuszczu w diecie jest zbyt mało, grozi to zachwianiem równowagi gospodarki hormonalnej. Olej z patelni będzie jego niskowartościowym źródłem, ale awokado lub jaja kurze już nie. Dziennie powinno spożywać się około 60-120 g tłuszczów, a w tym, co najmniej 20 g nienasyconych.
Aktywność fizyczna jest ważna z punktu dietetyki
Zdrowe odżywianie to tylko jeden warunek, który należy spełnić, aby cieszyć się dobrą kondycją nawet w sędziwym wieku. Zdrową żywność znajdziesz również w sklepie ze zdrową żywnością. Do tego należy się ruszać! Aktywność fizyczna stymuluje prace jelit oraz żołądka, poprawia ukrwienie organizmu oraz może ułatwić regularne, prawidłowe wypróżnianie się.
Nie trzeba od razu biegać. Wystarczy udać się raz dziennie na krótki trwający 15-30 minut spacer. O to warto zadbać szczególnie w przypadku, gdy jest się osobą pracującą umysłowo. Wielogodzinne siedzenie przed biurkiem może powodować problemy z krążeniem, a te z kolei przełożyć się na gorsze przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia.
Przestrzeganie 5 zasad zdrowego odżywiania się to dobry początek, aby o siebie zadbać!