Wertykalne ogrody robią furorę. Te ściany pełne roślin są znane przez wiele osób, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z ich nazwy oraz tego, jak są skonstruowane. Możemy na nie trafić w restauracjach i biurach, ale zaczynają się także pojawiać w mieszkaniach i domach. To świetny pomysł na wprowadzenie roślin do nawet najmniejszych pomieszczeń. Panele z mchu robią wrażenie, są cudowną dekoracją i jednocześnie nie zabierają cennego miejsca. Co warto wiedzieć o mchu dekoracyjnym?
Panele z mchu na ścianę - z czego są tworzone?
Panele z mchu są tworzone z porostu islandzkiego, znanego inaczej jako mech chrobotek. Ten gatunek mchu dekoracyjnego wkroczył na ściany wielu pomieszczeń, ponieważ wygląda niezwykle. Tworzy puszyste obrazy lub całe panele z mchu na ścianę i ociepla wnętrze. Chrobotek jest przyjemny w dotyku, ale by taki był potrzebuje odpowiednich warunków. W pomieszczeniu, w którym się znajduje, powinna panować wilgotność powietrza wynosząca od 40 do 60%. Jest to standardowa wilgotność, jaka panuje w większości mieszkań i jest optymalna dla ludzi.
Jak dbać o panele z mchu chrobotka?
Ten rodzaj mchu dekoracyjnego ma piękny, zielony odcień. By nie wysechł ani nie przebarwił się, nie trzeba wielkiego wysiłku. Jego pielęgnacja jest bardzo prosta. Oprócz wymienionej wcześniej wilgotności powietrza, nie potrzeba mu nic więcej. Panele z mchu na ścianę nie wymagają podlewania ani spryskiwania wodą. Mchu dekoracyjnego nie trzeba przesadzać, podcinać ani nawozić. Panele z mchu mogą dekorować ściany nawet w tych pomieszczeniach, do których nie dochodzi światło naturalne. By mech chrobotek wyglądał świeżo i ładnie nie trzeba w ogóle o niego dbać. To świetny pomysł na trochę zieleni w domach osób, których często nie ma lub nie mają ręki do roślin.
Jakie rozmiary mają panele z mchu na ścianę?
Panele z mchu chrobotka są niezwykle uniwersalne. JUKO Green Design jest firmą, której pracownicy samodzielnie projektują panele z mchu i zajmują się realizacją zamówień zarówno do domów, jak i biur czy restauracji. Tworzą oni panele w przeróżnych rozmiarach i kształtach. W ich portfolio można zobaczyć zarówno standardowe, prostokątne panele z mchu na ścianę, jak i panele w nietypowych kształtach. Mech dekoracyjny chrobotek jest tak wdzięczny w pracy, że można z niego stworzyć nawet niewielkie obrazy, kształty (np. logo, napis czy obrazek typu serce) oraz bryły geometryczne.
Pracownicy JUKO Green Design zabezpieczają swoje prace tak, że będą prezentować się pięknie przez długie lata. Niezależnie od tego, czy na ścianie będą wisiały pierwszy dzień, czy kolejny rok z rzędu - nadal będą zachwycać nie tylko gości, ale także domowników. Podziwianie obrazów i paneli z mchu na ścianach nigdy się nie nudzi, jednocześnie dając wiele korzyści ich posiadaczom.
Dlaczego warto zdecydować się na mech dekoracyjny w domu lub biurze?
Panele z mchu chrobotka są piękne, a ich zielona barwa uspokaja. Patrzenie na ścianę z mchu relaksuje oczy zmęczone całodzienną pracą przed komputerem. To świetny pomysł na dekorację biura i zadbanie o zdrowy wzrok pracowników. Nawet kilka chwil wpatrywania się w zieloną powierzchnię przynosi ulgę oczom i pozwala na dalszą pracę przed ekranem. Dodatkowo panele z mchu pochłaniają fale dźwiękowe. Świetnie sprawdzą się w blokach, gdy doskwiera nam hałas z sąsiednich mieszkań. Mech go przytłumi. W mieszkaniu będzie także o wiele lepsza akustyka.
Mech nie łapie kurzu, nie trzeba więc go czyścić. Z tego powodu mech dekoracyjny może ozdobić mieszkanie alergika. Panele z mchu chrobotka są świetnym pomysłem do małych pomieszczeń, w których trudno zmieścić donice z roślinami. Kontakt z naturą jest niezwykle ważny, a mech dekoracyjny może nam go ułatwić. Pokrycie nawet całej ściany panelami z mchu nie zabiera cennego miejsca, a daje nam wiele dobrego. Obcowanie z naturą poprawia nastrój i samopoczucie. Dzięki panelom z mchu chrobotka możemy cieszyć się soczystą zielenią nawet wtedy, gdy za oknem będzie deszcz, wiatr i szaruga.
Obrazy z chrobotka są nowoczesne i estetyczne. Jednocześnie są higrometrem, który wskazuje poziom wilgotności powietrza. Gdy ta spadnie poniżej 40%, mech staje się suchy i nieprzyjemny w dotyku. By znów wyglądał pięknie, wystarczy nawilżyć powietrze. Takie obrazy lub panele z mchu mogą dekorować pomieszczenia, do których nie dochodzi światło słoneczne np. łazienki czy korytarze. Chrobotek wykorzystywany do tworzenia paneli z mchu nie przeprowadza fotosyntezy, dlatego w zupełności wystarczy mu sztuczne oświetlenie. Warto mieć go w swoim domu.