Rozwód dotyka coraz większej ilości małżeństw. Jest ich definitywnym zakończeniem pod względem prawnym. Dotyka nie tylko małżonków, ale również małoletnich członków rodziny, rodząc określone zobowiązania. Proces rozwodowy może trwać latami, zwłaszcza gdy w związku pojawiły się dzieci. Jest to sytuacja trudna i wiąże się z emocjonalnym zaangażowaniem uczestniczących w nim stron. Wiedza, jaką posiadają rozwodzący się małżonkowie, jest często niewystarczająca, aby samodzielnie przeprowadzić całe postępowanie. Warto wtedy skorzystać z pomocy adwokata rozwodowego.
Jak i gdzie złożyć pozew rozwodowy?
Kiedy decyzja o rozwodzie zostanie już definitywnie podjęta, ważne jest, aby się do niego odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, że pozew rozwodowy powinien być napisany tak, aby odnosił się do konkretnej sytuacji prawnej. Nie istnieje jeden wzór, który dobrze sprawdzi się w każdym przypadku. Dlatego właściwym wydaje się powierzenie napisania pozwu adwokatowi rozwodowemu. Prawidłowo sporządzony dokument z określeniem rodzaju rozwodu i załączonymi odpisami aktów urodzenia małżonków oraz dzieci złożyć należy w sądzie okręgowym. W przypadku posiadania dodatkowych materiałów, mogących pomóc w przebiegu sprawy rozwodowej, warto je dołączyć. Należy uiścić opłatę sądową za pozew w kwocie 600 złotych. Ważne, aby pamiętać, że samodzielne przygotowanie dokumentu może skutkować zwróceniem go w przypadku stwierdzenia przez sąd braków formalnych.
Jak wygląda procedura rozwodowa?
Sprawy rozwodowe różnią się stopniem skomplikowania i czasem trwania. Mogą rozstrzygnąć się w kilka tygodni, ale również w kilka lat. Warto, aby strony porozumiały się w pewnych kwestiach, o ile jest to możliwe. Niestety nie zawsze tak jest, dlatego dobrze oddać sprawy w ręce doświadczonego adwokata rozwodowego. Sprawdzony prawnik zajmie się profesjonalnie wszystkimi kwestiami mogącymi wpłynąć na korzystne rozstrzygnięcie. Jest to szczególnie ważne, kiedy przeprowadzany jest rozwód z orzekaniem o winie. Istotne jest wówczas zgromadzenie odpowiedniego materiału dowodowego, a sam proces może się znacznie wydłużyć. Konieczne będzie także ustalenie alimentów dla jednego z małżonków. Pomoc adwokata sprawdzi się również, kiedy w związku są małoletnie dzieci. Kwestia sprawowania nad nimi opieki i określenie wysokości alimentów są jednymi z najbardziej stresujących ustaleń. Ważne jest także uzgodnienie miejsca pobytu dzieci i harmonogramu kontaktu. Sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie i z małoletnimi dziećmi są jednymi z najtrudniejszych i najdłużej trwających.
Czy warto zatrudnić adwokata rozwodowego?
Rozwód jest często procesem długotrwałym, skomplikowanym i stresującym. Rodzi wiele trudności i sprawia, że małżonek nie jest w stanie logicznie i jasno formułować swoich żądań. Pomoc adwokata rozwodowego jest niezbędna w sytuacji, kiedy strona nie ma wiedzy i siły, aby sprawę przeprowadzić samodzielnie. Skorzystanie z usług doświadczonej kancelarii prawnej jak adwokatslask.pl/adwokat-rozwody-katowice daje gwarancję, że rozprawa zostanie poprowadzona profesjonalnie. Prawnik przygotuje pozew na podstawie zgromadzonych dokumentów, dokładnie objaśni kolejne etapy rozwodu i udzieli konkretnych porad. Doradzi też, czy warto skorzystać z mediacji i zawrzeć porozumienie, albo wziąć pod uwagę separację. Na podstawie udzielonego przez klienta pełnomocnictwa adwokat sporządza wszystkie pisma procesowe, a także stawia się na rozprawie wspólnie z klientem. Wsparcie i kompleksowe działanie profesjonalisty zdejmuje ciężar z małżonka, dla którego sam rozwód jest już wystarczającym wyzwaniem. Adwokat rozwodowy stwarza również namiastkę pomocy psychologicznej. Rozmowy, możliwość wypłakania się i wyrzucenia z siebie negatywnych emocji w zaciszu gabinetu są często nieocenioną pomocą dla zestresowanego klienta.