Przeznaczone do sterylizacji narzędzia chirurgiczne zaprojektowane są po to, by istniała możliwość wielokrotnego ich użycia. Aby faktycznie służyły one jak najdłużej, niezbędne jest przestrzeganie zasad prawidłowego obchodzenia się z nimi – jeszcze w trakcie zabiegu, podczas wstępnego oczyszczania, jak również składowania już wysterylizowanych narzędzi. Dzięki trzymaniu się wytycznych producenta, możemy wydłużyć życie narzędzi chirurgicznych i zmniejszyć dzięki temu koszty funkcjonowania ośrodka medycznego.
Z czego wykonane są wielorazowe narzędzia chirurgiczne?
Do wykonania narzędzi chirurgicznych wykorzystuje się stal nierdzewną. Wbrew powszechnemu poglądowi, nierdzewny nie jest jednak cały instrument. Właściwości antykorozyjne stali nierdzewnej polegają na jej strukturze chemicznej, która powoduje wytworzenie się nierdzewnej warstwy na powierzchni metalu, stanowiącego stop żelaza, węgla, chromu, niklu i innych pierwiastków. Za powłokę antykorozyjną odpowiada chrom, wiążący się z tlenem na powierzchni narzędzia. Reakcja ta zachodzi nieustannie, dlatego stal taką nazywa się nierdzewną. Co ciekawe, właściwości antykorozyjne zwiększają się z każdym kolejnym myciem instrumentu.
Aby proces chemiczny zaszedł, konieczny jest kontakt czystego narzędzia z powietrzem. Dłuższe przetrzymywanie go w wilgoci bez oczyszczenia i sterylizacji uniemożliwia wytworzenie się nierdzewnej powłoki i instrument może rdzewieć. To dlatego tak ważne jest szybkie działanie i dbałość o narzędzia chirurgiczne.
Duży wybór profesjonalnych narzędzi chirurgicznych ze stali nierdzewnej znajdziesz na https://mercant.pl/narzedzia-chirurgiczne,cp53,pl.html. Jeśli zadbasz o ich właściwą konserwację, będą służyć znacznie dłużej.
Prawidłowe użytkowanie narzędzi chirurgicznych
Poszczególne narzędzia chirurgiczne wykonane zostały z myślą o konkretnym przeznaczeniu – i tak też powinny być użytkowane. Różne zastosowania wymagają odpowiednich właściwości mechanicznych instrumentu – wytrzymałości, chwytności, tarcia. Jeśli będziemy wykorzystywać niewłaściwe narzędzie dla danego zastosowania, ryzykujemy jego uszkodzeniem i osłabieniem.
Przestrzeganie przeznaczenia instrumentów chirurgicznych ma również znaczenie higieniczne, ponieważ zostały one wytworzone z myślą o odporności na różne wydzieliny i różne poziomy kontaminacji.
Mycie wstępne narzędzi chirurgicznych
Mycie narzędzi chirurgicznych rozpoczyna się od ich dokładnego oczyszczenia z materiału pochodzącego od pacjenta. Może to być zadanie dość żmudne, a im później tym gorzej – tkanki zasychają i wnikają w strukturę instrumentu.
Tuż po zabiegu konieczne jest umieszczenie narzędzi w naczyniu z wodą destylowaną – absolutnie niw kranową, bowiem jej skład będzie prowadził do zachodzenia niepożądanych reakcji chemicznych w stali. Część instrumentów wymaga weryfikacji pod lupą – dotyczy to zwłaszcza narzędzi okulistycznych, mikrochirurgicznych oraz takich, które mają kontakt z kośćmi.
Mycie musi być bardzo staranne – należy bardzo dokładnie oczyścić wszystkie rowki, sprężyny, zawiasy i inne zakamarki. Wykorzystujemy ciepłą ale nie gorącą ciecz i delikatniejsze od stalowych szczotki nylonowe. Roztwór do mycia należy przygotować ściśle zgodnie z instrukcjami producenta.
Sterylizacja narzędzi chirurgicznych
Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zasad sterylizacji – niezależnie od tego, czy używamy własnego autoklawu, czy korzystamy z usług firmy zewnętrznej. Poszczególne instrumenty wkłada się do osobnych torebek sterylizacyjnych, zaopatrzonych we wskaźnik informujący o zakończeniu procesu.
Po zakończeniu sterylizacji narzędzia warto podzielić zgodnie z ich przeznaczeniem. Instrumenty należy bezwzględnie przechowywać w zamkniętych torebkach aż do ich kolejnego użycia.
Prawidłowe przechowywanie narzędzi chirurgicznych
Przechowywanie narzędzi chirurgicznych oraz ich transport również muszą odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami, przedłużającymi czas użytkowania instrumentu. Pakiety sterylizacyjne nie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi – przy transporcie narzędzi należy je dodatkowo zabezpieczyć.
W miejscu, w którym składowane są narzędzia, powinna panować sucha atmosfera, zapobiegająca kondensowaniu się na instrumentach szkodliwej dla nich pary wodnej.
Troska o narzędzia chirurgiczne ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi oraz ekonomiczne gospodarowanie zasobami ośrodka medycznego – właściwie przechowywane, czyszczone i sterylizowane instrumenty posłużą znacznie dłużej, a ich użytkowanie będzie bezpieczne.