MMPI - czym jest i jak może pomóc w pracy z pacjentem?

Jednym z najczęściej rekomendowanych narzędzi służących diagnozie psychologicznej jest Wielowymiarowy Minnesocki Inwentarz Osobowości jest on szczególnie ceniony za rzetelność. Przy pomocy tego narzędzia diagnostycznego możliwa jest ocena osobowości oraz postawienie wstępnej diagnozy zaburzeń lękowych, depresyjnych czy psychotycznych. Choć zaawansowane i skomplikowane, jest to jednocześnie bardzo ciekawe narzędzie właśnie dlatego postanowiliśmy dokładniej je omówić.
Jak powstał kwestionariusz MMPI?
Historia tworzenia kwestionariusza sięga już ubiegłego stulecia. To właśnie w XX wieku rozpoczęto prace nad konstruowaniem narzędzia efektywnego i praktycznego, dzięki któremu możliwa byłaby obiektywna ocena efektów terapii oraz innych zmian w zakresie psychicznego funkcjonowania jednostki. Prace zaowocowały powstaniem pierwszej wersji podręcznikowej testu miało to miejsce w latach 40. ubiegłego wieku. Test ten wykluczał możliwość manipulowania wynikami przez osoby badane, a także stanowił swego rodzaju odejście od dotychczas wykorzystywanych inwentarzy postrzeganych jako przewidywalne i zawężone.
Wraz z biegiem czasu postanowiono jednak udoskonalić Inwentarz, a przy tym dostosować go do odmiennych warunków geograficznych celem było zapewnienie jak najbardziej adekwatnych wyników. Efektem była publikacja nowej wersji MMPI, co miało miejsce w 1989 roku. Obecnie wykorzystuje się Wielowymiarowy Minnesocki Inwentarz Osobowości MMPI-2.
Z czego składa się MMPI-2?
Inwentarz MMPI-2 określany jest jako samoopisowy kwestionariusz osobowości. Procedura jego wypełniania opiera się na ustosunkowaniu się osoby badanej do różnych stwierdzeń dotyczących jej zachowań oraz przekonań. Obecnie wykorzystywany kwestionariusz składa się z 567 stwierdzeń należy przy tym wspomnieć, że jego poprzednia wersja uwzględniała ich znacznie więcej!
Wyniki MMPI mogą być uwzględniane na 121 skalach, wśród których można wymienić skale kliniczne i kontrolne. Możliwe jest ręczne przeprowadzanie obliczeń bądź dokonanie tego wraz z pomocą komputera. Co jednak ważne, kluczowa jest sama umiejętność interpretacji uzyskanych skali i kodów.
Czy chcesz znaleźć się w gronie niewielu specjalistów potrafiących korzystać z Inwentarza? Szkolenia z MMPI w psychostart.pl pozwolą Ci zdobyć wiedzę w zakresie wykonywania, obliczania, a także interpretacji wyników uzyskanych dzięki temu narzędziu diagnostycznemu.
Jakie jest zastosowanie MMPI-2?
MMPI to narzędzie cenione zarówno przez psychiatrów, jak i psychologów dzięki niemu możliwe jest dokonanie oceny stanu psychicznego danej jednostki. Stwierdzenia zawarte w kwestionariuszu są tak zróżnicowane, że analiza wyników pozwala na wysunięcie wstępnej diagnozy w zakresie zaburzeń depresyjnych, psychotycznych czy lękowych. Należy zaznaczyć, że MMPI ma duże znaczenie przy rozpoznawaniu zaburzeń osobowości.
Test MMPI-2 może być wykorzystywany jako narzędzie w procesie diagnostycznym, jednak może być również uzupełnieniem dla wyników innych kwestionariuszy bądź wywiadu diagnostycznego przykładowo podczas diagnozy w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu czy ADHD. Wszystko zależy jednak od kierunku diagnozy.
Jak przebiega procedura badania MMPI-2?
Badanie MMPI-2 powinno być poprzedzone przeprowadzeniem badania wstępnego podczas niego należy zapoznać się z osobą badaną oraz pozyskać informacje o jej zawodzie, edukacji, sytuacji rodzinnej, jak i przebytych bądź aktualnych chorobach somatycznych oraz psychicznych oraz przyjmowanych lekach. Niezbędne jest zapytanie o cel przeprowadzenia badania.
Sama procedura badania MMPI-2 polega na wręczeniu osobie badanej arkusza ze stwierdzeniami i karty odpowiedzi. Wtedy też należy dać jej czas, aby spokojnie wypełniła ona test może to trwać nawet do dwóch godzin, gdyż Inwentarz składa się z 567 stwierdzeń. Kiedy pacjent zakończy wypełnianie arkusza, przychodzi czas na pracę specjalisty obliczanie wyników oraz ich interpretowanie. Pisanie opinii z MMPI-2 jest niełatwym zadaniem, dlatego niezbędna jest wcześniejsza nauka w tym zakresie oraz ćwiczenia, które pozwolą dopracować tę umiejętność.
Wielowymiarowy Minnesocki Inwentarz Osobowości MMPI-2 to cenione narzędzie diagnostyczne. Z uwagi na jego przydatność zdecydowanie warto zapoznać się z jego obsługą oraz sposobem interpretacji wyników.
Autor: Materiał partnera