Podstawowe wyposażenie gabinetu zabiegowego

Gabinety zabiegowe służą wykonywaniu zabiegów diagnostycznych lub terapeutycznych z naruszeniem ciągłości tkanek. Aby możliwe było przeprowadzanie w nim wszelkich niezbędnych procedur, ważne jest jego odpowiednie wyposażenie. Powinno być ono dopasowane do danej specjalizacji oraz rodzaju zabiegów, jednak można wymienić pewne podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w każdym gabinecie!

Środki do dezynfekcji niezbędne w gabinecie zabiegowym

Środki do dezynfekcji oraz odpowiednie akcesoria służą ograniczeniu ryzyka rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów. Chronią one zarówno pracowników placówki, jak i pacjentów, dlatego każdy gabinet zabiegowy powinien być w nie wyposażony.

Specjalistyczne preparaty do higienicznej oraz chirurgicznej dezynfekcji rąk wykorzystywane w gabinecie zabiegowym powinny cechować się krótkim czasem działania i szerokim spektrum aktywności. Takie wyroby dostępne są w różnych formach – mogą występować jako żel, spray, płyn czy nasączone gaziki. W gabinecie zabiegowym niezbędna jest też dezynfekcja narzędzi oraz powierzchni – dużych i małych. Odpowiedni dobór preparatów jest istotny, ponieważ szybka dezynfekcja okolic miejsca wykonywania procedury medycznej jest niezbędna przed i po każdym zabiegu.

Środki ochrony w gabinecie zabiegowym

Podstawowe wyposażenie gabinetu zabiegowego obejmuje wyroby medyczne, które pozwalają zapewnić wysoki poziom higieny oraz bezpieczeństwa. Wymieniając podstawowe środki ochrony osobistej, nie można zapomnieć o fartuchach medycznych, czepkach i maseczkach jednorazowych medycznych, a także rękawiczkach medycznych.

Wysokojakościowe wyposażenie placówek ochrony zdrowia – szpitali, przychodni i gabinetów zabiegowych – oferuje polska firma Neomed. Ich wyroby, takie jak medyczna odzież ochronna, tworzone są z myślą zarówno o potrzebach pracowników, jak i pacjentów, dlatego są one wręcz niezastąpione!

Fartuchy medyczne

Jednorazowe fartuchy medyczne skutecznie zabezpieczają personel przed kontaktem z zakaźnym materiałem, chroniąc go przed cieczami czy zanieczyszczeniami. Odzież wybierana do gabinetu zabiegowego powinna charakteryzować się wytrzymałością, optymalną oddychalnością oraz wysokim poziomem filtracji bakteryjnej.

Rękawiczki medyczne jednorazowe

Rękawiczki medyczne są niezbędne podczas wykonywania różnorodnych zabiegów – z tego powodu nie może ich zabraknąć w żadnym gabinecie zabiegowym. Dzięki nim możliwe jest zniwelowanie ryzyka rozwoju zakażeń, a także zabezpieczenie naskórka dłoni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Maseczki jednorazowe i przyłbice medyczne

Skuteczną barierę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą kropelkową stanowią maseczki medyczne. Wyroby zapakowane w pudełko można wygodnie przechowywać oraz higienicznie dozować. Oprócz tego, gabinet warto wyposażyć w przyłbice medyczne. To produkty, które odpowiednio osłaniają twarz i oczy przed wydzielinami, które rozpryskują się podczas kichania czy kaszlu. Ponadto, doskonale zatrzymują one zanieczyszczenia powstające w trakcie zabiegów.

Jednorazowe podkłady medyczne

Aby zabezpieczyć meble przed wydzielinami, kurzem czy wilgocią, niezbędne są jednorazowe podkłady medyczne. Ponadto, dzięki nim ograniczony zostaje kontakt pacjenta z wyposażeniem i niwelowane jest ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów.

Pojemniki i worki na odpady

Przepisy prawne zobowiązują placówki medyczne do gromadzenia i segregacji odpadów medycznych. W tym celu wykorzystuje się specjalne pojemniki oraz worki na odpady. Powinny być one wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne.

Materiały opatrunkowe w gabinecie zabiegowym

Gabinet zabiegowy powinien być wyposażony w materiały opatrunkowe, takie jak plastry z opatrunkiem – sprawdzą się one przy niewielkich ranach czy zadrapaniach. Oprócz tego, niezbędna jest gaza opatrunkowa jałowa, kompresy, tampony, przylepce oraz bandaże: elastyczne, półelastyczne, kohezyjne.

Akcesoria i narzędzia medyczne w gabinecie zabiegowym

Aby możliwe było przeprowadzenie zabiegów, gabinet powinien być wyposażony w igły oraz strzykawki – dostępne są one w różnych pojemnościach czy rodzajach. Dodatkowo, ważne są nici chirurgiczne do utrzymywania brzegów tkanek blisko siebie czy ssaki oraz przewody, które są wręcz niezbędne m.in. w gabinetach stomatologicznych. Ponadto, w gabinecie zabiegowym nie może zabraknąć odpowiednich narzędzi i sprzętu medycznego. Wśród tych elementów można wymienić stetoskopy, aparaty medyczne, termometry, ciśnieniomierze, a także narzędzia chirurgiczne, takie jak wzierniki, nożyczki, pęsety czy haczyki.

Oprócz mebli medycznych – foteli zabiegowych, stolików, taboretów, kozetek, szaf, parawanu i stojaków na kroplówki – każdy gabinet zabiegowy powinien być wyposażony w pewne uniwersalne elementy. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie pacjentom jak najlepszej opieki medycznej.