Czym jest dieta bez laktozy? Kto może z niej skorzystać?

Dieta na nietolerancję laktozy leczy osoby, które nie mogą strawić cukru mlecznego. Dieta ta pomaga złagodzić objawy nietolerancji pokarmowej i zapobiega ich nawrotom. Na czym polega dieta przy nietolerancji laktozy? Czy całkowite wyeliminowanie cukru mlecznego z diety ma sens? Jakie produkty mogą zastąpić mleko lub produkty mleczne?

Kilka słów o laktozie

Laktoza, cukier mleczny występujący tylko w mleku ssaków, występuje naturalnie. Galaktoza jest disacharydem, natomiast glukoza - galaktozą. Aby prawidłowo strawić laktozę, należy użyć enzymu, który przekształci ją w cukry proste. Oczywiście mamy tu na myśli laktazę. Tu właśnie leży problem, ponieważ coraz więcej osób cierpi na niedobór laktazy.

Dieta bez laktozy - wskazania

Dieta w nietolerancji laktozy odnosi się do diety, która jest wymagana, gdy organizm nie może strawić laktozy. Ma ona na celu jej wyeliminowanie. Można to porównać do ułożenia diety odpowiedniej dla osób, które nie tolerują glutenu.

Ważne jest, aby zrozumieć, co oznacza laktoza, aby w pełni docenić, kto ma potrzebę stosowania diety bezlaktozowej. Jest to związek chemiczny o organicznym pochodzeniu, który można znaleźć w produktach mlecznych. Należy do grupy disacharydów (dwucukrów), co oznacza, że składa się z dwóch monosacharydów: galaktozy, a także glukozy.

Nietolerancja laktozy może być spowodowana brakiem laktazy. Enzym ten jest enzymem trawiennym, który pomaga rozłożyć ten cukier w jelicie cienkim. Spożywanie produktów mlecznych może powodować choroby, jeśli organizm nie produkuje ich wystarczająco dużo. Należą do nich gazy, bóle brzucha, biegunka, gazy i uczucie przepełnienia żołądka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie: alealergie.pl.

Przepisy na nietolerancję laktozy

Osoby z pierwotną lub wtórną (nabyte niedobory laktazy) nie muszą eliminować mleka i wszelkich innych produktów zawierających cukier. Nadal mogą je spożywać, ale tylko w ograniczonej ilości. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki jest Twój dozwolony limit. Jeśli wystąpią ciężkie objawy nietolerancji pokarmowej, wtedy najlepiej unikać laktozy.

Z kolei wrodzone niedobory laktazy wymagają ograniczenia jedzenia u osób, które nie tolerują cukru mlecznego lub niewielkich ilości laktozy. Nieprzestrzeganie tej diety może być dla nich nawet zagrożeniem życia.

Co można jeść na diecie bez laktozy?

Przechodząc na dietę bezlaktozową nie musisz przestać pić mleka, kawy czy innych produktów mlecznych. Ważne jest, aby wybierać produkty bezpieczne dla organizmu. Jakie produkty można dodać do diety osoby z niedoborem laktazy?

- Napoje roślinne: owsiane, migdałowe, ryżowe, kokosowe.

- Masło bez laktozy

- Sery wegańskie i bez laktozy

- Jogurty kokosowe i sojowe

- Mleko kokosowe i śmietanka kokosowa (do blanszowania zup lub sosów).

- Lody wegańskie

Czym mogę zastąpić wapń, witaminę D i białko?

Możliwe jest wystąpienie niedoboru wapnia, jeśli jesz bez laktozy. Dlatego ważne jest, aby włączyć do diety pokarmy bogate w wapń, takie jak pietruszka, fasola, otręby pszenne i kasze (np. szprotki, gryczana i jęczmienna. Na rynku jest wiele opcji soków owocowych i mąk wzbogaconych w wapń. Warto rozważyć wody mineralne, które mają wysoką zawartość wapnia (minimum 50mg na litr). Należy wziąć pod uwagę, że niektóre warzywa, takie jak szpinak, rabarbar i buraki oraz używki, takie jak herbata, kawa, zawierają szczawiany, które mogą zmniejszać wchłanianie wapnia.

U dużej liczby osób występuje nietolerancja na cukier mleczny. Nie oznacza to jednak, że każdy może stosować dietę bezlaktozową. Jej zalety są korzystne jedynie w przypadku zaburzeń trawienia. Zanim wyeliminujesz laktozę, skonsultuj się z lekarzem.