Wiosenne remonty – jak się do nich przygotować?

Wiosna to czas, w którym każdy nabiera więcej energii i chęci do działania. To właśnie o tej porze roku większość osób podejmuje również decyzję o przeprowadzeniu remontu. Z upływem czasu pewne defekty w domu lub mieszkaniu zaczynają przeszkadzać coraz bardziej. Zabrudzenia na ścianach, pękający tynk, rysy na podłogach, uszkodzenia na płytkach – te elementy wskazują, że przyszła pora na odświeżenie. W jaki sposób zabrać się za wiosenny remont?

Jak przygotować się do remontu?

Przygotowania należy zacząć od oszacowania, które miejsca będą w ogóle wymagały remontu. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać większych uszkodzeń, każde wnętrze wymaga co pewien czas gruntownego odświeżenia. Stan pewnych elementów ma duże znaczenie nie tylko w kontekście wyglądu pomieszczenia, ale również bezpieczeństwa domowników. Mowa m.in. o:

  • kafelkach w kuchni i w łazience,
  • ścianach,
  • podłogach,
  • meblach.

Może się okazać, że podczas wiosennego remontu zajdzie konieczność ich wymiany. Trzeba też zwrócić uwagę, czy nie ma konieczności podjęcia poważniejszych działań, takich jak wyremontowanie dachu. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z fachowcem, który oceni, jakie prace będą wymagane.

Od czego zacząć remont?

Jeśli gruntowny remont nie będzie potrzebny, a w planach są jedynie kosmetyczne zmiany, warto zacząć od ścian i podłóg. Wiele osób decyduje się np. na wyburzenie ściany między kuchnią a salonem, by uzyskać więcej dostępnej przestrzeni. Pozytywnie na wygląd wnętrz wpływa zmiana koloru ścian. Obecnie popularnością cieszy się stosowanie tapet o wyrazistych, dużych wzorach na jednej ze ścian, np. za podłogą lub wezgłowiem łóżka. Interesujące rozwiązanie stanowią także ściany wykonane z surowych cegieł. Do malowania trzeba się odpowiednio przygotować. Przy odświeżaniu wyglądu ścian sprawdzi się farba gruntująca. Dzięki niej wzmocni się i poprawi przyczepność malowanej powierzchni, a kolor i faktura farby nawierzchniowej zostaną ujednolicone. Zapobiegnie to powstawaniu smug oraz przebarwień. Podczas wykańczania wnętrz przydaje się również zaprawa tynkarska. Choć wiele jej rodzajów stosowanych jest do tynkowania ścian, w niektórych przypadkach posłuży m.in. do tworzenia warstwy podkładowej pod izolację pionową piwnic i fundamentów, obróbki komina czy też uzupełniania ubytków przy oknach i drzwiach. Remontu bardzo często wymagają podłogi. Porysowane bądź wyszczerbione panele należy wymienić. Drewniane parkiety trzeba z kolei olejować lub lakierować. Wiosenny remont może być dobrym momentem na zmianę koloru podłogi.

Wiosenny remont a stolarka okienna

Niektóre remonty obejmują też wymianę okien i drzwi. Sam proces trwa kilka dni, lecz na usługę trzeba na ogół trochę poczekać. Wymianę stolarki okiennej powinno się przeprowadzać co kilkanaście lat. Zawsze trzeba zwracać uwagę na parametry i jakość wybieranych produktów. Drzwi wewnętrzne powinny być uniwersalne i pasować do różnych podłóg i mebli, by w razie wymiany tych elementów nie narażać się na konieczność wymiany wszystkich, ponieważ stare nie będą współgrały z nowymi.

Wiosenna wymiana mebli

Na koniec można pomyśleć o zmianie mebli. Najtrudniejszym zadaniem może okazać się wymiana mebli kuchennych – w tym pomieszczeniu czynności remontowe wiążą się z czasochłonnym montażem elementów i koniecznością ich dobrego dopasowania do siebie pod kątem funkcjonalności. Podobnie jest w przypadku szaf wnękowych i masywnych regałów. Większych problemów nie powinna z kolei sprawiać wymiana kanapy, łóżka czy stołu. Jeśli nie ma konieczności kupowania nowych mebli, można pomyśleć o renowacji starych, np. poprzez ich przemalowanie czy zakup nowej tapicerki. Warto eksperymentować, używać wyobraźni i pokusić się o stworzenie niektórych elementów samodzielnie.