Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po zmierzchu na drogach w terenie niezabudowanym zaczął obowiązywać 31 sierpnia 2014 roku. Policjanci apelują i robią, co tylko w ich mocy, aby zachęcać ludzi, szczególnie starszych, do stania się bardziej widocznymi i noszenia elementów odblaskowych również w miastach.

Wraz ze skracającymi się dniami stróże prawa z Gliwic będą baczniej przyglądać się podmiejskim drogom, gdzie wciąż widywani są po zmierzchu piesi bez odblasków czy rowerzyści bez prawidłowo oświetlonego roweru. Będą nakładane mandaty!

Tymczasem gliwiccy policjanci rozdają odblaski, odblaskowe kamizelki i inne drobne gadżety poprawiające widoczność - robią to na każdym spotkaniu, czy to z uczniami, czy z osobami dorosłymi. Problem w tym, że większość tych rzeczy… ląduje w szufladach.

Policyjne statystyki wciąż wykazują dużo potrąceń. A dodajmy, że niektóre sytuacje, potencjalnie groźne, w tych statystykach się nie znajdą, na przykład, gdy ktoś zdążył wyhamować albo bezskutkowo - gwałtownie ominąć niewidocznego wcześniej pieszego.

Policjanci apelują do młodszego pokolenia. To Wasz obowiązek moralny, aby przekonywać swoich seniorów. Wielu ludzi, szczególnie tych starszych, nie uświadamia sobie zagrożenia lub po prostu bagatelizuje problem ograniczonej widoczności. Wkładając czarne, granatowe, brązowe lub grafitowe kurtki, mieszkańcy naszego rejonu wychodzą wieczorem, mówią, że „tylko do sklepu, zaraz wrócą”. Niestety, niektórzy nie wracają tak szybko, jak zakładają...

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych u osób poruszających się po zmroku dotyczy tylko pieszych poza terenem zabudowanym. Jednak, jak uczy nasze gliwickie doświadczenie, najwięcej sytuacji kolizyjnych zdarza się w terenie zabudowanym – miastach. Podpowiadamy: może warto zachęcać seniorów do zmiany sposobu ubierania (sportowe kurtki) albo przynajmniej zakładania odblaskowych elementów. Na zdjęciu policjanci rozdający odblaski w różnych sytuacjach. Zachęcamy do przestrzegania obowiązku noszenia elementów odblaskowych, aby zwiększyć swoją widoczność na drodze i zapewnić sobie większe bezpieczeństwo.