W gliwickim szpitalu przeprowadzono nowatorski przeszczep kości ramiennej
W gliwickim szpitalu Miejskim nr 4 dokonano przełomowego przeszczepu fragmentu kości, co otwiera nowe możliwości dla pacjentów z urazami kończyn. Warto przyjrzeć się szczegółom tej wyjątkowej operacji oraz jej znaczeniu dla lokalnej medycyny.

Innowacyjny zabieg w ortopedii

W ostatnich dniach gliwicki szpital Miejski nr 4 zrealizował pierwszy w swojej historii przeszczep fragmentu kości. Pacjentem był 70-letni mężczyzna, który doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu, tracąc część kości ramiennej w wyniku ciężkiego urazu. Dzięki zaawansowanej interwencji chirurgicznej, lekarze z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu mają nadzieję na przywrócenie sprawności pacjenta.

Przebieg operacji i jej wyzwania

Operacja, która trwała kilka godzin, polegała na przeszczepieniu fragmentu kości strzałkowej, łącznie z naczyniami krwionośnymi, do uszkodzonej kości ramiennej. Dr Tadeusz Bilnicki, specjalista z gliwickiego szpitala, stwierdził: „Podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu wielogodzinnej operacji polegającej na przeszczepieniu fragmentu kości strzałkowej – wraz z odżywiającymi ją naczyniami – do kości ramiennej, aby uzupełnić ubytek. Choremu daje to szansę na odzyskanie stabilnej kości ramiennej i przywrócenie sprawności całej kończyny górnej.” Największym wyzwaniem podczas zabiegu było precyzyjne wypreparowanie pozostałości kości w bliźnie wewnątrz ramienia, co wymagało szczególnej staranności i doświadczenia chirurgów.

Nowe możliwości dla pacjentów

Dzięki zastosowaniu technik mikrochirurgicznych oraz wykorzystaniu własnej kości pacjenta, gliwicka ortopedia staje się pionierem w regionie, otwierając nowy rozdział w leczeniu pacjentów po poważnych urazach. „Dalsze etapy, czyli pobranie kości strzałkowej i podłączenie naczyń, były już nieco łatwiejsze. Mężczyznę czeka na pewno długa rehabilitacja i możliwe dalsze rekonstrukcje kończyny” – dodaje dr Bilnicki. To znaczący krok nie tylko dla samego pacjenta, ale także dla całego środowiska medycznego, które zyskuje nowe narzędzia do walki z trudnymi przypadkami medycznymi.


Na podst. Urząd Miejski w Gliwicach