Konferencja o promieniotwórczości odda hołd Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach
Już 28 października w kinie Amok odbędzie się wyjątkowa konferencja poświęcona promieniotwórczości, mająca na celu oddanie hołdu Marii Skłodowskiej-Curie - pierwszej kobiecie, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. To wydarzenie, organizowane przez Górnośląską Fundację Onkologiczną oraz Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, z pewnością przyciągnie miłośników nauki oraz historii.

Inicjatywa uhonorowania wybitnej naukowczyni

Konferencja „Promieniotwórczość” ma na celu nie tylko uczczenie pamięci wybitnej badaczki, ale również przybliżenie uczestnikom fascynującego świata nauki. Maria Skłodowska-Curie, znana z pionierskich badań nad promieniotwórczością, była nie tylko wybitnym naukowcem, ale także wzorem do naśladowania dla wielu pokoleń. Jej osiągnięcia wciąż inspirują, a konferencja ma na celu kontynuację tej tradycji.

Program wydarzenia: Wykłady, eksperymenty i film

W programie konferencji zaplanowano szereg interesujących wykładów oraz eksperymentów, które mają na celu przybliżenie tematyki promieniotwórczości. Wśród prelegentów znajdą się znakomici specjaliści, tacy jak prof. UAM dr hab. n. chem. Tomasz Pospieszny, który opowie o „Radowej gorączce” oraz dr n. med. Marek Kijonka, który przybliży temat „Różnych oblicz dawek”. Dodatkowo, dr inż. Paweł Janowski z Akademii Górniczo-Hutniczej podzieli się wiedzą na temat substancji promieniotwórczych w naszym otoczeniu.

Nie zabraknie również spotkania autorskiego z Rafałem Żakiem, który zaprezentuje swoją książkę „Nudne słowa na N”. Uczestnicy będą mogli również zobaczyć film dokumentalny „Maria Skłodowska-Curie”, zrealizowany w 1967 roku z okazji setnych urodzin noblistki. To niezwykła okazja, by odkryć na nowo życie i osiągnięcia jednej z najwybitniejszych postaci w historii nauki.

Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych

Organizatorzy konferencji serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w godzinach 15:00–18:00. Wstęp jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, warto zarezerwować sobie miejsce z wyprzedzeniem. Ta konferencja to wspaniała okazja do pogłębienia wiedzy, a także do spotkania z pasjonatami nauki oraz historii, którzy pragną uczcić dorobek Marii Skłodowskiej-Curie.


Według informacji z: Urząd Miejski w Gliwicach