Transport ponadnormatywny kojarzy się z przewozem ogromnych ładunków - takich, które ważą kilkadziesiąt, a nawet kilkaset ton, a do tego wyróżniają się znaczną długością, szerokością lub wysokością. Zazwyczaj przewozy gabarytów nie są jednak równie efektowne, choć wszystkie operacje logistyczne tego rodzaju zawsze stanowią wyzwanie. Również w Gliwicach istnieje zapotrzebowanie na transport ponadgabarytowy. Komu jest potrzebny i czym tak właściwie on jest?
Co to jest transport ponadgabarytowy?
Transport ponadnormatywny to specjalistyczna nisza branży TSL. Dotyczy on przewozu ładunków przekraczających standardowe wymiary oraz wagę - w przypadku transportu ciężarowego zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Warto tu bowiem podkreślić, że o ładunkach ponadgabarytowych można też mówić w kontekście innych środków transportu, np. samolotów czy pociągów. Ich parametry będą się jednak różnić względem tego, co obowiązuje w ruchu drogowym.
W przypadku transportu ciężarówkami jako gabaryty uznaje się te ładunki, które wraz z pojazdem przekraczają 4 m wysokości, 2,55 m szerokości oraz 16,5 lub 18,75 m długości (w przypadku naczep lub zespołu pojazdów). Znaczenie ma również waga transportu - w praktyce wiele zależy tu od samego ładunku oraz użytego środka transportu, jednakże każdy obiekt, który przekracza 24 tony można uznać za gabarytowy, choć nawet kilkutonowy przedmiot może już wymagać przewozu za pomocą przyczepy niskopodwoziowej - a to właśnie tego rodzaju sprzęt służy do realizacji transportu nienormatywnego.
Przewóz ładunków ponadnormatywnych - zadanie dla profesjonalistów
Ładunki ponadgabarytowe mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter. Istnieją ładunki dłużycowe, na przykład konstrukcje stalowe czy łopaty turbin wiatrowych, które wyróżniają się swoją długością. Są też ładunki szerokie, takiej jak tarcza do wiercenia tuneli podziemnych czy silosy i zbiorniki o dużej średnicy. Mamy również ładunki o nietypowym kształcie, jak choćby łodzie i jachty, które dodatkowo - jeśli nie pozwalają na demontaż masztu - mogą wyróżniać się wysokością. Są wreszcie ładunki ciężkie, jak choćby transformatory i generatory czy maszyny przemysłowe. Samych ładunków gabarytowych jest rzecz jasna o wiele więcej - maszyny budowlane, maszyny rolnicze, betonowe elementy konstrukcyjne, domki holenderskie to tylko kilka przykładów.
Zazwyczaj przewóz gabarytów organizowany jest na rzecz podmiotów biznesowych, szczególnie takich, które działają w branży przemysłowej. Wskazać tu można przede wszystkim firmy działające w przemyśle ciężkim, chemicznym, górniczym oraz w branży energetycznej. W Gliwicach takich podmiotów nie brakuje. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby osoby prywatne również zlecały tego rodzaju przewozy. Transport gabarytowy jest zaś organizowany przez wyspecjalizowane firmy przewozowe, które dysponują specjalistycznym sprzętem, mają odpowiednie know-how i zatrudniają wykwalifikowany personel do obsługi tego typu operacji logistycznych. Transport niskopodwoziowy na Śląsku w Gliwicach organizuje na przykład firma Jupiter.
Etapy organizacji transportu ponadgabarytowego
Transport ponadgabarytowy nie jest łatwym zadaniem. Wymaga starannego przygotowania, profesjonalnego podejścia i doskonałego planowania, a i tak nawet w czasie najlepiej zorganizowanych przewozów może się zdarzyć coś nieprzewidzianego, co komplikuje realizację zlecenia. To również istotny powód, dla którego tego rodzaju operacje logistyczne powinny być realizowane przez profesjonalistów. Sprawia to również, że planowanie i analiza trasy mają kluczowy charakter w kontekście organizacji przewozu. Specjaliści od transportu gabarytowego muszą przy tym zwracać baczną uwagę na ograniczenia infrastruktury drogowej, np. zbyt wąskie drogi, elementy oświetlenia i oznakowania, a przede wszystkim mosty, wiadukty, wysepki i zbyt ostre zakręty. W razie potrzeby konieczna może być organizacja przejazdu testowego, w czasie którego analizie mogą być poddawane nawet takie kwestie jak wysokość krawężników czy obecność drzew przy drodze.
Ważnym elementem przygotowań do transportu gabarytowego jest dbałość o zgodność z przepisami i wymogami prawa. Wiąże się to z uzyskaniem zezwoleń na przejazd od odpowiednich organów, a także współpraca z zarządcami dróg, urzędnikami oraz służbami publicznymi. Przygotowania do przewozu obejmują także opracowanie sposobów zabezpieczenia ładunku oraz dobór odpowiednich środków transportu, jak również sposobów załadunku i rozładunku. Wszystkie działania muszą być doskonale skoordynowane i dopracowane logistycznie, zwłaszcza gdy niezbędna jest eskorta oraz jakiekolwiek wsparcie techniczne podczas transportu. Bez dobrego planowania nie można liczyć na sprawne przeprowadzenie przewozu gabarytowego - i to nie tylko w Gliwicach, ale i w całym kraju.