Nowe defibrylatory w gliwickim Urzędzie Miejskim i Ratuszu ratują życie

3 min czytania
Nowe defibrylatory w gliwickim Urzędzie Miejskim i Ratuszu ratują życie

Gliwice wzmacniają bezpieczeństwo mieszkańców defibrylatory już dostępne w Urzędzie Miejskim i Ratuszu! To małe urządzenia mogą uratować życie w sytuacjach kryzysowych. Sprawdź, gdzie jeszcze znajdziesz AED w mieście i jak z nich korzystać, by pomóc innym!

  • Nowoczesne defibrylatory w sercu Gliwic Urząd Miejski i Ratusz z nowym wyposażeniem
  • Gdzie jeszcze w Gliwicach można znaleźć defibrylatory i dlaczego szybka reakcja jest tak ważna?

Nowoczesne defibrylatory w sercu Gliwic Urząd Miejski i Ratusz z nowym wyposażeniem

Gliwice stawiają na bezpieczeństwo swoich mieszkańców, montując automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED) w strategicznych punktach miasta. Od niedawna te ratujące życie aparaty są dostępne także przy budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz na Jasnej 31A, a także w Ratuszu na Rynku. Ze względu na wymogi konserwatorskie, urządzenie w Ratuszu znajduje się wewnątrz budynku, ale jest łatwo dostępne dla każdego potrzebującego.

Defibrylatory to proste w obsłudze sprzęty, które potrafią ocenić rytm serca osoby poszkodowanej i w razie potrzeby podać impuls elektryczny, pomagając przywrócić prawidłową pracę serca. Co ważne, nie trzeba mieć medycznego wykształcenia, aby skutecznie ich używać urządzenie krok po kroku instruuje użytkownika głosowo, co robić.

To małe, ale bardzo potrzebne urządzenie. Powinno być ich jak najwięcej, zwłaszcza w punktach użyteczności publicznej. Warto zapoznać się z jego działaniem i być przygotowanym na wszelki wypadek. Nigdy nie wiemy, kiedy ktoś znajdzie się w sytuacji zagrażającej życiu, być może będziemy mogli pomóc” podkreśla prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Gdzie jeszcze w Gliwicach można znaleźć defibrylatory i dlaczego szybka reakcja jest tak ważna?

W całym mieście defibrylatory rozmieszczone są już w kilkudziesięciu miejscach od centrów handlowych przez hale widowiskowe, dworzec kolejowy, baseny po szkoły i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Straż Miejska również dysponuje przenośnymi AED, które znajdują się na wyposażeniu większości patrolowych samochodów.

W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok dodatkowe urządzenia trafiły do Sośnicy zamontowano je m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 przy ul. Przedwiośnie 2 i Jedności 35 oraz w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Reymonta.

Ratownik medyczny Iwona Jurek-Kuban przypomina o znaczeniu natychmiastowego działania:

W ciągu pierwszych trzech minut mamy największą szansę na uratowanie osoby z zatrzymaną akcją serca. Maleją one z każdą minutą o 10%, dlatego trzeba działać szybko. Około 80% osób powyżej 50 roku życia cierpiących na choroby krążeniowe traci przytomność wskutek migotania komór. Jedynym sposobem na ich uratowanie jest defibrylacja.”

Aby skutecznie pomóc poszkodowanemu, należy pamiętać o czterech krokach: wezwanie pomocy, uciskanie klatki piersiowej, użycie defibrylatora oraz oczekiwanie na przyjazd Zespołu Ratownictwa Medycznego. Dzięki temu nawet osoby bez specjalistycznego przeszkolenia mogą realnie ratować życie.

Dla tych, którzy chcieliby poznać dokładne lokalizacje defibrylatorów w Gliwicach, dostępne są informacje w miejskim geoportalu pod zakładką Zdrowie oraz na oficjalnych stronach rządowych.

Opierając się na: Urząd Miejski w Gliwicach

Autor: krystian