Gliwicki zespół ekspertów rozpoczyna pracę nad programem zdrowia psychicznego

Gliwice stawiają na zdrowie psychiczne mieszkańców! Nowy zespół ekspertów właśnie rozpoczął prace nad innowacyjnym programem, który ma zmienić podejście do wsparcia psychologicznego w mieście. Jakie działania szykują dla dzieci, dorosłych i seniorów? Sprawdź, co już się dzieje!
- Gliwicki zespół ekspertów rusza z programem wsparcia psychicznego
- Jak Gliwice chcą zadbać o dobrostan psychiczny wszystkich pokoleń
Gliwicki zespół ekspertów rusza z programem wsparcia psychicznego
15 maja w Centrum 3.0 Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ulicy Studziennej odbyło się inauguracyjne spotkanie nowo powołanego zespołu zadaniowego, który ma opracować Program Zdrowia Psychicznego dla miasta na lata 20252032. To 17 osób psychologów, terapeutów, pedagogów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i urzędu miejskiego którzy połączyli siły, by skutecznie odpowiadać na rosnące potrzeby mieszkańców.
Przewodniczącą zespołu została Marta Struzik-Zając, znana gliwicka terapeutka i wicedyrektor Górnośląskiego Stowarzyszenia Familia”. Podczas pierwszego spotkania podkreśliła, że celem jest stworzenie programu realnie odpowiadającego na wyzwania różnych grup wiekowych od najmłodszych po seniorów.
Analizujemy aktualną sytuację w mieście. Wymieniamy się doświadczeniami, aby powstał konkretny materiał i propozycje celów oraz działań do realizacji. Wiemy, że potrzeb jest wiele, dlatego skupiamy się zarówno profilaktyce, jak i konkretnej pomocy, ale także edukacji publicznej. Myślimy o różnych grupach mieszkańców dzieciach i młodzieży, dorosłych oraz seniorach. Chcemy objąć programem jak najwięcej potrzebujących. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby odpowiadał on na ich realne potrzeby. Rozpoczynamy cykl rozmów i konsultacji, które pozwolą nam osiągnąć wyznaczony cel mówiła przewodnicząca.
Jak Gliwice chcą zadbać o dobrostan psychiczny wszystkich pokoleń
Zespół pracuje w trzech podzespołach dedykowanych różnym grupom: dzieciom i młodzieży, osobom aktywnym zawodowo oraz seniorom. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie działań dopasowanych do specyfiki każdej z tych grup. Zaangażowanie specjalistów to gwarancja kompleksowego podejścia od profilaktyki po interwencję i edukację społeczną.
Warto dodać, że oprócz głównego zespołu działają także trzy grupy doradcze złożone z osób zgłoszonych podczas miejskiego naboru zainteresowanie udziałem było ogromne, bo zgłosiło się aż 40 kandydatów.
Do obowiązków zespołu należy nie tylko tworzenie i koordynacja programu zdrowia psychicznego, ale też jego bieżące dostosowywanie do zmieniających się potrzeb mieszkańców oraz aktualizacja miejskiego poradnika Zadbaj o swój dobrostan”.
Całość działań zostanie spójnie wpisana w Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Gliwice, która ma za zadanie poprawić kondycję psychiczną gliwiczan i uczynić miasto jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia.
Na podstawie: Urząd Miejski Gliwice
Autor: krystian