Piast Gliwice świętuje 80 lat i przywraca boks olimpijski po 71 latach

Po ponad siedmiu dekadach przerwy boks olimpijski znów rozbrzmiewa w sercu Gliwic! Piast, świętujący swoje 80-lecie, otwiera nowy rozdział sportowej historii miasta, zapraszając do treningów młodych i dorosłych pasjonatów tej dynamicznej dyscypliny. Czy to początek wielkich sukcesów na ringu? Sprawdź, co przygotowali dla mieszkańców działacze klubu!
- Boks olimpijski wraca do Gliwic z nową energią i ambitnymi planami
- Gliwicki boks odrodzony po latach – historia i nowe perspektywy
Boks olimpijski wraca do Gliwic z nową energią i ambitnymi planami
W piątek, 27 czerwca, w murach Piasta Gliwice podpisano ważne porozumienie, które przywraca boks olimpijski do klubu po 71 latach. Dzięki współpracy z gliwickim klubem Złote Orły powstała nowa sekcja, która ma kontynuować bogate tradycje tej dyscypliny w mieście. Już teraz działa pełen sztab trenerski oraz grupa pierwszych adeptów gotowych do treningów.
„Stawiamy na szkolenie dzieci i młodzieży, ale nie zamykamy się też na dorosłych. Naszym celem jest zbudowanie silnej sekcji, której zawodnicy będą w przyszłości walczyć na najwyższe miejsca na podium. Stawiamy na rozwój sportowy, ale też chcemy dawać radość z uprawiania tej dyscypliny. Boks to sport dla wszystkich” – podkreślił Jarosław Marcinów, kierownik sekcji i inicjator projektu.
Prezes Stowarzyszenia GKS Piast, Andrzej Kyrcz, dodał: „Gliwice zasługują na mocną, nowoczesną sekcję boksu olimpijskiego. Z jednej strony chcemy sięgać do korzeni i wielkich nazwisk sprzed lat, a z drugiej dać szansę na sportowe marzenia nowym pokoleniom”.
Osoby zainteresowane rozpoczęciem treningów mogą już śledzić aktualności na oficjalnym profilu sekcji bokserskiej Piasta Gliwice na Facebooku – szczegóły dotyczące zapisów pojawią się tam w najbliższym czasie.
Gliwicki boks odrodzony po latach – historia i nowe perspektywy
Boks był jednym z pierwszych sportów uprawianych w Piaście Gliwice tuż po II wojnie światowej. Już w sierpniu 1945 roku rozpoczęto formowanie sekcji, a pierwszy pokazowy pojedynek odbył się podczas klubowej zabawy we wrześniu tego samego roku. Pojedynek ten zapoczątkował historię boksu w mieście.
W kolejnych miesiącach zawodnicy samodzielnie budowali ring z materiałów dostarczonych przez lokalną kopalnię. W marcu 1946 roku Piast zorganizował międzynarodowe zawody przeciwko drużynie z Bratysławy – wydarzenie, które zgromadziło pełną widownię kina „Bajka”. Wśród zawodników wystąpiły wtedy legendy polskiego boksu, a poziom walk był niezwykle wysoki.
Sekcja szybko zdobywała renomę – pod koniec lat 40. była uważana za trzecią siłę bokserską na Śląsku. Największym sukcesem było wywalczenie tytułów mistrza Śląska i Polski przez Maksymiliana Grzywocza, który reprezentował także Polskę na Mistrzostwach Europy.
Niestety, wraz z początkiem lat 50-tych zainteresowanie boksem zaczęło maleć, a sekcja przeniosła się do dzielnicy Łabędy w 1954 roku. Teraz jednak dzięki nowemu porozumieniu Piast Gliwice stawia na odbudowę swojej bokserskiej potęgi i zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego tworzenia kolejnych rozdziałów tej fascynującej historii.
Urząd Miejski Gliwice
Autor: krystian