Piast Gliwice
19.02.2019
Piast Gliwice doszedł do porozumienia z Konstantinem Vassiljevem i rozwiązał za porozumieniem stron umowę, która miała...
ul. Andersa
19.02.2019
Rusza drugi etap przebudowy ul. Andersa – informuje Zarząd Dróg Miejskich. Od 20 lutego kierowcy muszą liczyć się ze...
rondo Zesłańców Sybiru
19.02.2019
Wielkimi krokami zbliża się podpisanie umowy z wykonawcą II etapu południowej obwodnicy Gliwic – konsorcjum firm...
18.02.2019 r. - Niesiemy pomoc

Kilka dni temu na Placu Piastów zauważyliśmy mężczyznę, leżącego na chodniku. Natychmiast ruszyliśmy z pomocą. Po rozpoznaniu sytuacji i ocenie reakcji organizmu, okazało się, że poszkodowany stracił przytomność. Mężczyźnie udzieliliśmy pomocy przedmedycznej, po czym wezwaliśmy pogotowie ratunkowe i na bieżąco monitorowaliśmy jego stan. Ostatecznie 87- latka przekazaliśmy w ręce Zespołu Pogotowia Ratunkowego. ...

 • Rozpoznajesz tego mężczyznę ? – publikacja wizerunku

  Śledczy z III komisariatu prowadzą postępowanie w sprawie kradzieży sklepowej do której doszło 25 października 2018 roku w perfumerii zlokalizowanej przy ulicy Rybnickiej 207 w Gliwicach. Dążą do ustalenia tożsamości widocznego na zdjęciu mężczyzny.

 • Weekend oczyma gliwickich policjantów - podsumowanie

  Podczas minionego weekendu policjanci gliwickiego garnizonu wykryli oraz zatrzymali 3 sprawców przestępstw, z czego jeden to nietrzeźwy kierujący. Nasi mundurowi podjęli ponad 230 interwencji, wylegitymowali niespełna 700 osób z czego 6 ( w tym jeden nieletni ) to osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Na drogach doszło do 17 kolizji.

 • Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2019

  W dniach od 18 do 24 lutego 2019 roku obchodzony jest ,,Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na osoby pokrzywdzone przestępstwem, na ich uprawnienia i potrzeby. Wzorem lat poprzednich policjanci wezmą udział w tym przedsięwzięciu.

 • temida
  18.02.2019
  18 lutego rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do piątku prokuratorzy i asystenci sędziów...
  Piast Gliwice
  18.02.2019
  Wieczór 15 lutego zapisze się w pamięci kibiców Piasta jako epicki. Podejmujący Lecha Poznań Niebiesko-Czerwoni...
  Muzeum
  18.02.2019
  Niezwykłe, zachwycające pejzaże oraz elementy kulturowe Kresów –  wschodnich ziem dawnej Rzeczpospolitej – można...
  uczelnia
  18.02.2019
  Politechnika Śląska rozpoczęła współpracę z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych.  Instytucje rozpoczną wspólną...
  Sośnica
  18.02.2019
  Drugie arcyważne zwycięstwo w rundzie rewanżowej I ligi kobiet odniosły gliwickie szczypiornistki z SPR-u Sośnica,...
  studenci architektury
  18.02.2019
  Studenci III roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – Karolina Słomiany, Natalia Tadla oraz Kamil Wróbel –...
  przyszła siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej
  18.02.2019
  Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego przeprowadzi się z ul. Siemińskiego do budynku przy ul...

  Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez UOKIK przed zakupem półmasek filtrujących (popularnie nazywanymi maskami antysmogowymi).

  Czytaj więcej

  W dzisiejszych czasach piękny uśmiech to wizytówka człowieka – jest dzięki niemu bardziej wiarygodny i lepiej postrzegany przez otoczenie. Dlatego też zadbanie o to, aby uzębienie było zdrowe i piękne powinno być jednym z priorytetów każdego z nas. Chcąc zadbać o zęby, warto przede wszystkim postawić na leczenie ortodontyczne, niezbędne w przypadku wad zgryzu, krzywizny zębów czy ich niewłaściwym umiejscowieniem. A prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się w tym celu porcelanowy aparat na zęby, który cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem pacjentów.

  Porcelanowy aparat na zęby – dlaczego właśnie on?

  Na samym wstępie warto zaznaczyć, że każda osoba, rozpoczynająca leczenie ortodontyczne, ma wybór. Może postawić albo na aparat metalowy, albo estetyczny. Jednym z takich rozwiązań estetycznych jest właśnie porcelanowy aparat na zęby, który w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze wspomnianej już estetyki – aparaty ortodontyczne tego typu posiadają zamki w kolorze mlecznym, co ma ogromny wpływ na wygląd uśmiechu. Aparat doskonale komponuje się z zębami i dzięki temu jest bardzo mało widoczny, w przeciwieństwie od rozwiązania stalowego.

  Co więcej – porcelanowe aparaty ortodontyczne są przy tym niezwykle wytrzymałe i nie ulegają przebarwieniom, dzięki czemu przez cały okres leczenie ortodontycznego zachowują swój elegancki wygląd.

  Porcelanowy aparat na zęby, czyli przywróć piękny uśmiech

  Aparat – porcelanowy czy metalowy?

  Jednak wybór typu aparatu wcale nie musi być taki łatwy, ponieważ największą na rynku popularnością wciąż cieszą się te metalowe. I nie ma w tym przypadku – są one bowiem tańsze od rozwiązań porcelanowych, a przy tym zapewniają leczenie na tak samo wysokim poziomie. Dochodzi do tego fakt, że są mniejsze od aparatów estetycznych, a co za tym idzie – wywołują mniejszy dyskomfort. Ten jednak nie powinien stanowić problemu, ponieważ po kilku dniach noszenia aparatu, można się do tego po prostu przyzwyczaić.

  A co z estetyką? Ta ma kluczowe znaczenie, ponieważ aparaty metalowe nie wyglądają najlepiej i zapewniają tzw. „stalowy uśmiech”. Jednym słowem – widać je bardzo dobrze, a ich ukrycie jest niemożliwe. Stąd też rosnąca popularność, jaką cieszy się porcelanowy aparat na zęby – ten przez większość osób nie zostanie nawet zauważony.

  Porcelanowy aparat na zęby – czy warto go założyć i jak o niego dbać?

  Nie ulega wątpliwości, że porcelanowy aparat na zęby to rozwiązanie, które zasłużyło na swoją popularność i dobrą opinię. Jest elegancki, skuteczny w leczeniu i wytrzymały, spełniając oczekiwania zarówno młodszych, jak i starszych użytkowników. Jeżeli więc cena około 3 tysięcy złotych nie stanowi dla Ciebie przeszkody (w przypadku metalowych może być to około 1 tysiąc mniej) – postaw właśnie na porcelanowy aparat na zęby.

  Musisz przy tym pamiętać, że jest to rozwiązanie wytrzymałe, ale nie niezniszczalne, dlatego też niezbędne będzie odpowiednie zadbanie o aparat ortodontyczny. Najważniejsze w tym względzie są oczywiście regularne wizyty kontrolne u ortodonty, które mają miejsce zazwyczaj raz na miesiąc – warto jednak ustalić to indywidualnie ze specjalistą, by mieć pewność, że z aparatem wszystko jest w porządku. Poza tym warto:

  • nie narażać aparatu na uszkodzenia mechaniczne, które mogą wynikać np. ze spożywania twardych pokarmów, które mogą powodować pękanie urządzenia i jego nieprawidłową pracę,
  • stosować białą dietę i nie spożywać potraw oraz napojów barwiących – o ile bowiem zamki są odporne na przebarwienia, o tyle ligatury już nie, chociaż można je wymienić na nowe podczas wizyty kontrolnej u ortodonty,
  • dbać o higienę jamy ustnej i zaprzestać palenia papierosów – te również mogą mieć znaczący wpływ na pojawianie się przebarwień, a co za tym idzie – niską estetykę porcelanowego aparatu na zęby.

  Jak więc widać, nie potrzeba wiele, aby móc cieszyć się estetycznym wyglądem i prawidłowym działaniem aparatu ortodontycznego na przestrzeni całego leczenia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do swojego ortodonty – z pewnością udzieli Ci on wszelkich niezbędnych wyjaśnień.

 • Internauci pomogli ustalić tożsamość

  Wydział kryminalny II komisariatu prowadzi postępowanie w sprawie przestępstwa, do jakiego doszło 15 stycznia oraz 12 lutego br. ok. godz. 17.00 przy ul. Lipowej w Gliwicach. Śledczy zdecydował o publikacji wizerunku podejrzanego. Natychmiast wpłynęły do nas informacje, które pozwoliły ustalić jego tożsamość, to mieszkaniec jednego ze śląskich miast.

 • Tytanowe śruby czyli implanty stomatologiczne, które mają za zadanie naśladować korzeń zęba – już od dłuższego czasu nie są żadna nowością. Aktualnie, razem z protetyczną koroną, radzą sobie najlepiej z odtwarzaniem utraconych zębów, a do tego są bardzo bezpieczne. Ceny implantów na Żoliborzu i innych dzielnicach w Warszawie, mogą budzić sporo emocji. Dodatkowo pacjenci mają zawsze wiele pytań.

  Czy implanty są w pełni bezpiecznym rozwiązaniem?

  Pierwsze, w pełni tytanowe implanty wszczepiono już w latach 60 –tych XX wieku. Jak łatwo zatem obliczyć, technologia tego procesu rozwija się już ponad pół wieku.

  Na ogół jest to procedura medyczna o małej inwazyjności, uznawana za bardzo bezpieczną. Proponuje się ją pacjentom w wypadku braków zębowych, bez względu na ich wiek. Proces integracji i gojenia, wraz z rozwojem tej dziedziny przebiega coraz szybciej. Innowacyjne implanty wykorzystują nanostruktury, które stymulują integrację kości szczęki, dzięki temu zostają one trwale i stabilnie dopasowane.

  Jak długo trwa wszczepianiu implantów?

  Cena implantów na Żoliborzu http://odentimplanty.pl/ może się różnić od tych w innych gabinetach, natomiast samo wszczepienie prawie zawsze przeprowadza się podczas jednej wizyty. Odbywa się przy miejscowym znieczuleniu i jest nieinwazyjnym zabiegiem. Nie ma potrzeby hospitalizacji.

  Cena implantów na Żoliborzu i inne kwestie – rozwiewamy wątpliwości

  Zaraz po zabiegu, pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza. Dotyczą one głównie postępowania w ciągu pierwszych tygodni. W tym czasie połączenie mechaniczne z kością, zamienia się na osteointegrację biologiczną. Rekomenduje się w tym czasie schładzanie twarzy lodem. Warto w tym czasie także zrezygnować z gorących płynów oraz pokarmów oraz wysiłku fizycznego. Jest to czas kiedy powinno się szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

  Kto może skorzystać z implantów?

  Dzięki intensywnemu rozwoju, nie istnieją żadne wiekowe przeciwwskazania co do implantów. Zabiegowi może poddać się praktycznie każdy, kto pozytywnie przejdzie konsultację medyczną. Z wszczepiania implantów nie eliminuje dziś ustabilizowana cukrzyca, ani nawet przebyte choroby nowotworowe. Pacjenci przed ukończeniem 16 roku życia, nie powinni jednak przechodzić implantacji. Wszystko przez to, że do tego czasu wciąż trwa rozwój ich układu kostnego.

  W wypadku osób, które posiadają schorzenia przyzębia, powinny one wcześniej skorzystać z leczenia periodontologicznego. Specjalnych przygotowań, wymagać mogą także pacjenci, u których doszło do jakichkolwiek zaników kości. Jeżeli dochodzi tego typu zmian, w zależności od ich stopnia, wymagana może być regeneracja kostna, przeszczepienie bloczków kostnych oraz rozszczepienie zębodołowego wyrostka bądź podniesienie dna zatoki szczękowej.

  W czym lepsze są implanty od uzupełnień protetycznych?

  Jeszcze nie tak dawno, w wypadku tylko jednego brakującego zęba, wymagane było szlifowanie sąsiadujących z ubytkiem zębów po to, aby umieścić na nich most protetyczny. Stąd też nie dziwne, że pacjentom było szkoda zdrowych zębów – aktualnie problem ten już nie występuje. Wybiera się implant, ponieważ rozwiązanie to nie obciąża w żaden sposób sąsiadujących zębów. Dodatkowo implant jest pełnowartościowym zębem, w niczym nie odstaje od reszty uzębienia.

  Na czym polega i kiedy możliwa jest natychmiastowa implantacja?

  Jest to najszybszy sposób implantacji. Można tego dokonać już zaraz po planowanym usunięciu zęba. Tytanowa śruba wszczepiana jest w kość szczęki. Ma ona zastąpić korzeń usuniętego zęba. Komórki kostne, które wytwarza organizm wrastają w pory plazmy tytanowej.

  Dzięki bardzo mocnej integracji, dochodzi do stałego zespolenia implantu z kością. Tym samym staje się on pełnowartościową częścią ciała. Cały proces osteointegracji trwa zazwyczaj w granicach od trzech do ośmiu miesięcy. Lekarz prowadzący może zdecydować o obciążeniu implantu koroną ostateczną, bądź też protetyczną tymczasową.

  Mimo, że czas wakacji kojarzy się nam raczej z beztroską i należytym odpoczynkiem, może się wydarzyć podczas ich trwania, wiele niemiłych sytuacji. Niewiele niestety trzeba, aby doszło do nieprzewidzianych wypadków, kradzieży oraz chorób. Stąd też, przed każdym wyjazdem należy wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne, któro zapewni nam bezpieczeństwo, spokój oraz w razie jakichkolwiek zdarzeń, pokryje straty finansowe.

  Karta EKUZ

  Decydując się na wyjazd poza granice swojego kraju, powinno się wyrobić kartę EKUZ. Jeżeli przydarzy się sytuacja, że wymagana będzie pomoc lekarska, posiadacz karty otrzyma możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej. Należy pamiętać, że karta ta działa wyłącznie w państwach, które znajdują się w Unii Europejskiej oraz w EFTA.

  Warto jednak wiedzieć, że karta EKUZ nie gwarantuje pełnej ochrony. Obowiązkiem jest dokupienie ubezpieczenia turystycznego, https://colonnade.pl/ubezpieczenia-turystyczne/ aby mieć zapewnione pokrycie transportu medycznego oraz zwrotów kosztów leczenia w danym kraju.

  Co warto wiedzieć wybierając ubezpieczenie turystyczne?

  Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne

  Bardzo ważne jest, aby polisa była dostosowana do indywidualnych potrzeb i charakteru samego wyjazdu. Ubezpieczenie tego typu może zagwarantować pokrycie kosztów leczenia w innym kraju, ale też zabezpieczenie wszelkich bagaży oraz sprzętów. Jest to również możliwość ubezpieczenia od OC, za wszelkie wyrządzone szkody, które bez takiej opcji, należy pokrywać koszty z własnej kieszeni.

  Kwestia biura podróży

  Decydując się na wakacje organizowane przez biuro podróży warto wiedzieć, że jest ono zobowiązane do zapewnienia klientom ubezpieczenia turystycznego. Natomiast często bywa tak, że aby cena oferty nie była zbyt wysoka, suma gwarancyjna ubezpieczenia jest bardzo niska. W takim wypadku istnieje obawa, że nie zostanie zapewniona należyta ochrona.

  Zaleca się zatem, aby bardzo dokładnie zapoznawać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Są tam zawarte wszelkie informacje dotyczące tego, w jakich sytuacjach dana osoba jest objęta ochroną. Dzięki znajomości wszelkich wyłączeń odpowiedzialności, będziemy w stanie zorientować się, czy nasza polisa wymaga jakichkolwiek rozszerzeń.

  Mimo ubezpieczenia od biura podróży, zaleca się też skorzystanie z indywidualnej polisy. Bardzo ważne jest ubezpieczenie NWW – od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki niemu wszelkie koszty leczenia będą mogły zostać pokryte. Pozwoli to też ubiegać się o odszkodowanie, z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Oszczędność na sumie gwarancyjnej nie jest rekomendowana. W takiej sytuacji, pokrycie strat będzie tylko częściowe.

  Aktywne wakacje

  W wypadku kiedy planujemy podczas wakacji uprawiać sport – jeździć na nartach, desce, nurkować itp., warto się zorientować, czy wszelkie kontuzje i urazy, których można się podczas tych aktywności nabawić, nie widnieją na liście wykluczeń. Może się niestety okazać, że niektóre aktywności oraz dyscypliny sportowe, nie są objęte ochroną ubezpieczeniową. W takiej sytuacji należy postarać się o rozszerzenie swojej polisy.

  Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

  Wszystkie biura turystyczne, obowiązkowo powinny nam zapewnić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. W wypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, może się okazać, że nie będziemy w stanie skorzystać z wakacji bądź też przerwać je w trakcie i niezwłocznie powrócić do kraju. Aby móc otrzymać całkowity, albo chociaż częściowy zwrot kosztów, muszą być spełnione pewne warunki.

  Może się tak stać wskutek nieszczęśliwego wypadku. Przedwczesnego porodu bądź nagłego zachorowania, któro eliminuje daną osobą z uczestnictwa w wyjeździe. Warunkiem jest przynajmniej tygodniowe leczenie w szpitalu, bądź też ambulatoryjne, dwutygodniowe. Wymaga to jednak wcześniejszego poinformowania organizatora wyjazdu, zachowując należytą terminowość, która opisana jest w warunkach oferty.

  Wykluczeniem są choroby przewlekłe, które rozpoczęły się jeszcze przed zawarciem umowy polisy. Zwrotu kosztów nie otrzymamy także, kiedy zmienimy zdanie co do oferty.

  Zapraszamy do zapoznania się z testem masek antysmogowych, który został przeprowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

  Czytaj więcej
  15.02.2019 r. - Złamane kule

  Kilka dni temu otrzymaliśmy zgłoszenie od zaniepokojonego mieszkańca o osobie leżącej na ul. Toszeckiej. Po przybyciu na miejsce zastaliśmy mężczyznę obok, którego znajdowały się kule ortopedyczne. Jedna z kul była złamana wobec czego nie umiał się on poruszać. Potrzebujący jest osobą bezdomną, znaną nam osobiście. Skontaktowaliśmy się ze schroniskiem Św. Brata Alberta, które przekazało mu kulę, a jego samego przewieźliśmy do ogrzewalni. ...