Powiat Gliwice: 19 dni przeciwko przemocy
Przez dziewiętnaście dni w listopadzie trwała ogólnopolska akcja, której celem było zwrócenie uwagi na problem przemocy oraz krzywdzenia dzieci i młodzieży. W jej przebieg bardzo aktywnie włączyła się młodzież z naszych powiatowych szkół.
Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W tegorocznej edycji bardzo aktywnie wzięli udział uczniowie ze szkół ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Powiat Gliwicki, a to za sprawą Forum Młodzieży Powiatu Gliwickiego. Forum wspólnie ze szkołami, do których uczęszczają jego członkowie, czyli Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Zespołem Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie oraz Zespołem Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach, przygotowało szereg działań, zwracających uwagę na problem przemocy. Akcje w placówkach koordynowały nauczycielki: w ZSZ nr 2 w Knurowie Katarzyna Szwarczyńska i Joanna Rapcia-Jemioło, w Paderewskim” Marzena Krasoń-Kapłanek, w Konopnickiej” Magdalena Chrząstek. Patronat nad tym przedsięwzięciem sprawowała wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga.
Ciekawą inicjatywą była konferencja, która odbyła się 15 listopada w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Konferencja została przygotowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach. Jej uczestnikami byli członkowie Forum Młodzieży Powiatu Gliwickiego, którzy reprezentowali swoje szkoły: ZS im. M. Konopnickiej w Pyskowicach, ZSZ nr 2 w Knurowie oraz ZS im. I. J. Paderewskiego w Knurowie wraz ze swymi opiekunami. Towarzyszyły im wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga oraz dyrektor PCPR-u w Gliwicach Barbara Terlecka-Kubicius.
Na wstępie definicję przemocy przywołała Magdalena Filipczak-Piątek z Zespołu Poradnictwa Psychologicznego i Interwencji Kryzysowej PCPR-u w Gliwicach. - Przemoc to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił, działanie przeciw drugiej osobie, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody.
Następnie uczestnicy konferencji opowiedzieli o działaniach w ramach kampanii, jakie zostały podjęte w ich placówkach, po czym rozpoczęła się żywa i interesująca dyskusja na temat rodzajów przemocy oraz sposobach jej przeciwdziałania. Ważną kwestię dotyczącą cyberprzemocy omówiła Aleksandra Michnowska z Zespołu Poradnictwa Psychologicznego i Interwencji Kryzysowej PCPR-u w Gliwicach. Młodzież miała także możliwość zobaczenia filmu, poświęconego tej tematyce.
Z kolei o tym, co dzieje się z dziećmi, które dotknęła przemoc w rodzinie opowiedziała Olga Bociańska, kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej PCPR-u w Gliwicach. Ostatnim punktem spotkania było wypracowanie Głosu młodzieży w sprawie przeciwko przemocy”. Objął on m.in. takie postulaty jak: więcej placówek dla pokrzywdzonych dzieci oraz lepsze wyposażenie istniejących, usprawnienie systemu reagowania sądów, organizowanie spotkań przeciwko przemocy, szeroki zakres szkoleń o przemocy zawarty w podstawie programowej szkół, organizowanie zajęć na temat sposobów radzenia sobie z przemocą i agresją.
- Tematem naszej konferencji były różne oblicza przemocy. Postulaty młodzieży, które zostały wypracowane podczas spotkania, są ich głosem skierowanym do społeczeństwa. W ten sposób chcemy wspólnie walczyć z obojętnością na przejawy przemocy i pokazać innym, jak reagować, gdy komuś dzieje się krzywda. Musimy pamiętać, że ważna jest reakcja na każdy przejaw przemocy podsumowuje konferencję wicestarosta Ewa Jurczyga. Cieszę się, że nasza młodzież tak chętnie zaangażowała się we wszystkie działania w ramach kampanii przeciwko przemocy.
A działo się w tych dniach naprawdę sporo.
W Knurowie akcję organizowały wspólnie ZSZ nr 2 i ZS im. I. J. Paderewskiego. Podczas jej trwania w ZSZ nr 2 w Knurowie odbywały się godziny do dyspozycji wychowawcy poświęcone formom przemocy, spotkania z przedstawicielami służb mundurowych i sądu na temat prawnej odpowiedzialności sprawców przemocy, przeprowadzony został konkurs na logo akcji, młodzież mogła wypełnić ankietę dot. swojej wiedzy, gdzie uzyskać pomoc w razie doświadczenia przemocy. Również w ZS im. I. J. Paderewskiego podczas lekcji wychowawczych poruszane były kwestie związane z przemocą wśród dzieci i młodzieży. Cała akcja w Knurowie zakończyła się 17 listopada happeningiem dla mieszkańców. Na terenie C.H. Merkury w Knurowie zebrała się młodzież z ZSZ nr 2 i Paderka”, która rozdawała pomarańczowe wstążki (symbol kampanii), ulotki i informowała, gdzie szukać pomocy, jeśli komuś dzieje się krzywda. Zbierano także podpisy pod postulatami młodzieży, które wypracowane zostały podczas konferencji w starostwie. Zostaną one przesłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- Chętnie się pod nimi podpisałam. Trzeba wspierać młodzież w takich działaniach. Akcja przeciw przemocy to słuszna sprawa mówiła obecna na happeningu mieszkanka Knurowa, Mirosława Niczyporuk.
Podczas happeningu pokaz technik samoobrony dali uczniowie klasy mundurowej z ZSZ nr 2 wspólnie ze swym nauczycielem Sławomirem Tokarzem.
- Takie kampanie są bardzo potrzebne, bo niestety wiele osób doświadcza przemocy. Dzięki różnym spotkaniom, które odbyły się w naszej szkole, wiemy jak reagować na krzywdę innych, gdzie szukać pomocy, poznałyśmy też techniki samoobrony podkreślały obecne na Placu Merkury uczennice ZSZ nr 2 Karolina Rysiewicz, Jessika Krukowska i Agnieszka Snuszka. Wtórowały im uczennice Paderewskiego” Vanessa Jasionowska, Marcelina Węgrzyk i Anna Firek: - Przemoc i agresja to problemy, o których trzeba mówić głośno. Nie mogą stać się tematami tabu. W naszym najbliższym otoczeniu na szczęście nie spotkałyśmy się z przemocą, ale wiemy, że niestety są osoby, którym dzieje się krzywda. Musimy więc wiedzieć, jak reagować w takich sytuacjach.
Z kolei uczniowie ZS im. M. Konopnickiej w Pyskowicach przygotowali prace plastyczne oraz zdjęcia, które posłużyły jako materiał na galerię poświęconą różnym obliczom przemocy wobec dzieci i młodzieży. Jedna z uczennic Liceum Ogólnokształcącego wykonała pracę na konkurs organizowany w ramach kampanii, którego tematem przewodnim jest hasło Budujemy świat bez przemocy”. W szkole rozwieszono również hasła związane z kampanią, sprzeciwiające się stosowaniu przemocy. Odbyły się także warsztaty, które poprowadziła pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Pyskowic.
Autor: krystian