Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Walentina Igoszyna

Walentina Igoszyna (fot. J. B. Millot)

Walentina Igoszyna 25 marca wystąpi z recitalem kończącym tegoroczną Wiosnę z Fryderykiem. Muzyka fortepianowa na tle egzotycznej scenerii Palmiarni Miejskiej (park Chopina, ul. Fredry 6) zapewni niezapomniane wrażenia!

Walentina Igoszyna to jedna z najbardziej uznanych rosyjskich pianistek. Objawiła swój talent już w bardzo młodym wieku, jako czternastolatka wygrywając trzyetapowy Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy – ten sam, w którym kilka lat później triumfowała Julianna Awdiejewa, późniejsza zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bydgoszcz był dla Igoszyny trampoliną do następnych sukcesów – I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Rachmaninowa w Moskwie i II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. José Iturbiego w Walencji. Świetna pianistka zaprezentuje w Gliwicach „Preludia op. 28”, które Fryderyk Chopin skomponował na Majorce, oraz „Wariacje na temat Corelliego” („La Folía”) napisane przez Siergieja Rachmaninowa. Temat przewodni jej recitalu to „Chopin i Rosjanie”.

Tegoroczna odsłona Wiosny z Fryderykiem skupia się na utrwalonych kanonach wykonywania muzyki Chopina, rozmaitych szkołach i tradycjach. François Dumont zestawił kompozycje Chopina z utworami francuskich mistrzów, Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela, natomiast Elżbieta Bilicka i Michał Dziewior odnosili się w swoich koncertach do muzyki polskiej.

Koncert Walentiny Igoszyny rozpocznie się o godz. 19.30. Bilety można nabyć w kasie Palmiarni. Występ będzie transmitowany na telebimie na Rynku. Organizatorem cyklu jest Miasto Gliwice.

(mm)