Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Mira Rembiszewska jako 5-latka została przerzucona przez ogrodzenie będzińskiego getta. Kobieta, która ją ocaliła, była Niemką i przechowała dziewczynkę po aryjskiej stronie. Mira przeżyła wojnę, podobnie jak jej rodzice (fot. archiwum prywatne)

Ponad stu mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego zostało uhonorowanych przez izraelski instytut Jad Waszem tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Dzięki najnowszej wystawie w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (oddział Muzeum w Gliwicach, ul. Poniatowskiego 14) poznamy wielkich bohaterów II wojny światowej.

„Życie przechowane” prezentuje kilkanaście wybranych historii czasu Zagłady. To opowieść o ocalonych i ratujących, niezłomnych postawach, strachu, nadziei, heroicznych czynach i prochach niepamięci. Wielu odważnych i sprawiedliwych, którzy ryzykowali swoje życie dla innych, zostało zapomnianych, o innych pamięta tylko garstka uratowanych. Wystawa w Domu Pamięci przypomina o mieszkańcach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy pomagali Żydom podczas II wojny światowej.

Wernisaż rozpocznie się 25 lutego o godz. 17.00. „Życie przechowane” będzie można oglądać do 31 sierpnia.

(mm)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.