Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

drzewo Kopernik

Fot. materiały MZUK w Gliwicach

Od początku roku Miejski Zarząd Usług Komunalnych posadził w Gliwicach już 128 drzew, m.in. buki, miłorzęby, derenie, lilaki, kaliny, wiązy, wiśnie, oliwniki, magnolie i azalie. Ostatnie nasadzenia prowadzone były na osiedlu Kopernika.

Nowe nasadzenia upiększyły skwer Nacka (57 sztuk), osiedle Obrońców Pokoju (6), ul. Kozielską (60). Na osiedlu Kopernika pojawiło się 5 klonów pospolitych „Crimson King” oraz krzewy tawuły japońskiej. Wybór miejsc wynika z decyzji dotyczących nasadzeń zastępczych oraz z bieżącego uzupełniania stanu zieleni w mieście.

Do końca roku w Gliwicach MZUK posadzi jeszcze ponad tysiąc drzew – 912 liściastych i ponad 80 iglastych oraz krzewy. W sumie, nie licząc roślin sezonowych, w 2018 r. zostanie posadzonych ponad 2 500 roślin.

MZUK nie tylko sadzi nowe rośliny, zajmuje się również pielęgnacją istniejącej zieleni. Przeprowadza m.in. cięcia pielęgnacyjne, które prowadzone są po otrzymaniu zgłoszenia lub w wyniku bieżącej kontroli stanu fitosanitarnego drzew. W ubiegłym roku cięcia pielęgnacyjne dotyczyły 427 drzew znajdujących się na terenach administrowanych przez MZUK.

Cięcia pielęgnacyjne odbywają się na wnioski i interwencje mieszkańców czy służb porządkowych oraz na podstawie obserwacji własnych wynikających z działalności statutowej MZUK. Wszystkie cięcia są wykonywanie zgodnie ze sztuką i zasadami dotyczącymi ochrony przyrody – tłumaczy Iwona Janik, rzecznik prasowy MZUK w Gliwicach. (mf)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.