Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

plan

fot. Muzeum w Gliwicach

Potraficie znaleźć w Gliwicach miejsca związane z kulturą żydowską? Jest ich około 40 i wszystkie zostały naniesione na nowy, tematyczny plan miasta. Można go dostać w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14).

Oddział Muzeum w Gliwicach zaprasza do odbycia historycznego spaceru po mieście. A jest co oglądać, bo w połowie XIX wieku społeczność żydowska stanowiła 20% wszystkich mieszkańców miasta! Oznacza to, że co piąty gliwiczanin był Żydem.

W zabytkowym budynku dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego można za darmo pobrać plan z opisami 40 wyjątkowych miejsc związanych z kulturą żydowską. Autorami tekstu są Beata i Paweł Pomykalscy, a projekt graficzny wykonała Paulina Jóźwik. Wkrótce dostępna będzie także wersja w języku angielskim.

A tym, którzy chcą jeszcze lepiej poznać żydowską historię miasta, polecamy przewodnik „O miłości, życiu i śmierci. Opowieści o Żydach gliwickich”, wydany w 2016 roku przez Muzeum w Gliwicach.

(mm)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.