Lwów, Stary Uniwersytet i kościół św. Mikołaja (graf. Wikipedia Commons)

10 lutego Przemysław Włodek, autor przewodników po Lwowie, zabierze nas w podróż po wszystkich dzielnicach perły dawnych Kresów. Bo – jak śpiewał przed laty Eugeniusz Bodo – „możliwe, że więcej ładniejszych jest miast, ale Lwów jest jedyny na świecie”.

Prelekcja z cyklu „Spotkania z Kresami Rzeczpospolitej” w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) tym razem będzie dotyczyć stolicy Galicji, jednego z sześciu wielkich miast II Rzeczpospolitej. Razem z Przemysławem Włodkiem, lekarzem i miłośnikiem Kresów, wybierzemy się do Lwowa i posłuchamy historii o jego wszystkich dzielnicach, od przepięknej zabytkowej starówki po peryferyjne osiedla.

To będzie podróż w przestrzeni i czasie. Przemysław Włodek od lat gromadzi materiały związane z dawnym i współczesnym Lwowem. Dzięki jego pasji dowiemy się, jak miasto wyglądało przed wojną, poznamy historie jego mieszkańców, ważnych wydarzeń i miejsc. Lwów był niegdyś wielokulturowym tyglem, w którym współistnieli ze sobą Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, Czesi, Rosjanie i inni. Jak jest obecnie? Tego dowiemy się w sobotę 10 lutego o godz. 15.00. Wstęp na wykład jest wolny.

(mm)