Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

graf. R. Mey

21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego samego dnia z inicjatywy UNESCO obchodzimy też Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach organizuje spotkanie z poetami związanymi z naszym miastem. Początek o godz. 18.00.

Z Gliwicami było i jest związanych wielu wybitnych poetów, którzy na stałe zapisali się w historii polskiej i światowej literatury. Za przykłady niech posłużą Tadeusz Różewicz (mieszkał i tworzył w Gliwicach od 1949 do 1968 roku) oraz Adam Zagajewski (dzieciństwo spędził w mieszkaniu przy ul. Arkońskiej). Także obecnie w naszym mieście nie brakuje twórców liryki – 21 marca w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) będzie okazja, by spotkać się z sześcioma gliwickimi autorami. Spotkanie poprowadzi Andrzej Walter, poeta, grafik i publicysta. Wstęp wolny.

Piotr Borowiak Pisarz, fotograf i aktywista społeczny, który działa na rzecz ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego w Polsce. Zainicjował i koordynuje Śląskie Forum Kolei Ruchu Regionalnego. Jako poeta debiutował w 2015 roku tomikiem „Modlitewnik”. Obecnie promuje swoje kolejne wydawnictwo „Sza”.
Monika Czoik-Nowicka Pisze wiersze dla dzieci. Z najmłodszymi warto sięgnąć po tomiki „Na każdą porę roku” (2010), „W czarodziejskiej szufladzie” (2011) i „W podróży do krainy fantazji” (2014). Zajmuje się także pisaniem scenariuszy do bajek i reżyserowaniem przedstawień dla dzieci.
Anna Kalamala Pisze wiersze, pasjonuje się fotografią artystyczną, filmem, muzyką klasyczną i jazzem. Swoje dzieła publikuje w Internecie. Jako poetka debiutowała w 2013 toku tomem „Sen”. Prezentowała także swoje wiersze na wystawie sztuki współczesnej „Zadośćuczynienie”.
Karolina Kułakowska Poetka i malarka. Za swoje wiersze była nagradzana, między innymi Nagrodą Kazimiery Iłłakowiczówny za „Puste Muzea”, najlepszy debiut poetycki w 2013 roku. W 2017 roku wydała tom „Drugie Cesarstwo”. Publikuje również w Internecie.
Paweł Lekszycki Poeta, dziennikarz i krytyk literacki. Pisał między innymi do „Frazy”, „Ha!artu” i „Toposu”. Był członkiem katowickiej grupy poetyckiej Estakada. Opublikował „Wiersze przygodowe i dokumentalne” (2001), „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (2005) i „Wiersze przebrane” (2010). Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków obcych, w tym niemiecki, rosyjski i czeski.
Katarzyna Zwolska-Płusa Poetka i pedagog. Publikowała w „Dwutygodniku”, „sZAFie” i „Migotaniach”. Debiutowała tomikiem poetyckim „Cud i anomalia”. Pisze też opowiadania – za zbiór „Magnolie” trafiła do finału projektu Pracownia po Debiucie, organizowanego przez Biuro Literackie.

(mm)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.