Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

dzieci czytaja

fot. Z. Daniec/UM Gliwice

W Zespole Przedszkoli Miejskich nr 2 odbyło się wyjątkowe spotkanie. Podopieczni mogli wysłuchać ulubionych bajek prezydenta Gliwic. W imieniu Zygmunta Frankiewicza czytała je maluchom radna Magdalena Budny. A to nie wszystko – przedszkolaki mogły również wykazać się wiedzą i kreatywnością.

Dzieci na zajęciach poznają wybrane utwory z literatury dziecięcej, polskiej i europejskiej. Zajęcia w kąciku edukacji elementarnej rozwijają u dzieci zainteresowanie samym procesem czytania – podkreśla Renata Kluska, wicedyrektor Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 2 w Gliwicach. – Poprzez zastosowanie różnych metod aktywizujących dzieci z własnej inicjatywy próbują swoich sił w nauce czytania. Tym razem dzieci jednak nie czytały, a słuchały. Młodsze grupy poznały przygody Misia Uszatka, natomiast starsze - fragmenty „Plastusiowego Pamiętnika” Marii Kownackiej.

Kolejnym etapem zajęć było stworzenie mapy mentalnej, zwanej również mapą poznawczą czy wyobrażeniową. Jest to graficzny sposób zapisu informacji, porządkujący zdobyte wiadomości i ułatwiający zrozumienie związków, jakie zachodzą między nimi. To jedna z prowadzonych w ZPM nr2 technik aktywizujących i rozwijających kreatywność pięcio- i sześciolatków.

W najstarszej grupie dzieci uczą się elementów przedsiębiorczości i zarządzania, dlatego robiona przez nich mapa dotyczyła Gliwic – wyjaśnia dyrektor Kluska. Pojawiły się na niej władze miasta, służby miejskie oraz najważniejsze miejsca kulturalne, turystyczne i rozrywkowe. Dzieci bez problemów wymieniały nazwiska najważniejszych osób w mieście oraz wskazywały najbardziej znane miejsca, jak Radiostacja, Palmiarnia czy park Chrobrego.

Po nauce przyszedł czas na zabawę. Dla swoich gości grupy przedszkolaków przygotowały występy artystyczne.

Zajęcia w Zespole Przedszkoli Miejskich nr 2, w którego w skład wchodzą Przedszkole Miejskiej nr 6 oraz Przedszkole Miejskiej nr 25, realizowane są w ramach projektu z edukacji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom i my też”, który rozpoczął się 15 marca i potrwa do 15 czerwca.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.