Fot. A.Ziaja/UM Gliwice

To była wyjątkowa edycja Rajdu Miejskiego 360 stopni. Po raz pierwszy w historii zawodów start i meta zlokalizowane były w sąsiedztwie Areny Gliwice. Na terenie obiektu zawodnicy mieli do wykonania różne zadania. Dwudniowa impreza przyciągnęła do Gliwic wielbicieli sportowych emocji i miłośników dobrej zabawy.

W sobotę na starcie Rajdu Miejskiego 360 stopni pojawiło się prawie 180 osób. Dwuosobowe drużyny miały przed sobą ok. 90 km trasę, którą musiały pokonać biegając, jeżdżąc na rowerze, rolkach i płynąc kajakiem. Po drodze na uczestników wyścigu czekały zadania specjalne, m.in. testy sprawnościowe na terenie jednostki wojskowej czy przejście po moście linowym zawieszonym nad Kłodnicą w okolicy parku Chrobrego. Wśród drużyn znalazło się pięć składów z miast partnerskich Bottrop i Salgótarján. Najlepsi w kategorii M. okazali się Ireneusz Waluga i Maciej Mierzwa, w kat. MIX – Radosław Jaroszek i Aleksandra Popiel-Kruk, w kat. MV, tzw. weterańskiej – Marcin Ździebło i Robert Druzkowski, w kat. MIXV, tzw. weterańskiej – Iwona Dziewior i Arkadiusz Dziewior.

W opinii zawodników tegoroczna trasa rajdu była wyjątkowo trudna i wymagała dużej sprawności fizycznej. Mimo to wszyscy byli pozytywnie nastawieni.

Marek

Jest kilka rajdów miejskich w Polsce, ten w Gliwicach jest jednym z największych. Dużo dyscyplin: rower, kajak, rolki. Jedni to traktują bardziej rekreacyjnie, my postanowiliśmy się ścigać, więc jest i rywalizacja sportowa, i zabawa.

Joanna

- Fajnie brać udział w takich motywujących imprezach. Myślę, że samodzielnie nie pokonałabym tej trasy .

Paweł

- Jeżeli ktoś nie zna miasta, to może dużo fajnych miejsc zobaczyć. Generalnie jest to fajny sposób na spędzenie soboty.

Gdy zawodnicy ścigali się na trasie rajdu, w sąsiedztwie Areny Gliwice trwał piknik rodzinny, a wieczorem, w ramach imprezy „Śląsk Maturzystom”, zagrali: jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych - IRA oraz raper Grubson. Koncerty, zorganizowane przez Politechnikę Śląską oraz Miasto Gliwice, przyciągnęły pod Arenę tłumy fanów.

Drugi dzień rajdu należał do kilkuosobowych drużyn rodzinnych, które zmagały się na krótszej, ok. 10 km trasie. W zawodach wzięło udział ok. 250 osób. Nie liczył się wynik, tylko dobra zabawa, dlatego też zadania nie były trudne – uczestnicy trenowali rzuty do kosza na terenie Małej Areny, rozwiązywali quiz czytelniczy w oddziale Biblioteki Publicznej, mieli też okazję zagrać w bule w parku Chrobrego.

Organizatorem Rajdu Miejskiego 360 stopni jest Miasto Gliwice. Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia należą się Ośrodkowi Sportu Politechniki Śląskiej za udostępnienie terenu na bazę rajdu i piknik rodzinny oraz możliwość zlokalizowania biura zawodów na Lodowisku. Organizatorzy dziękują również: OSP Bojków, 4 Wojskowemu Oddziałowi Gospodarczemu, Jednostce Wojskowej AGAT, MZUK Gliwice, Sekcji Lekkoatletycznej GKS Piast, GTK Gliwice, Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Aeroklubowi Gliwickiemu oraz Operatorowi Arena Sp. z o. o.