Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Glass Duo (fot. materiały organizatora)

19 maja oddziały Muzeum w Gliwicach będzie można zwiedzać wieczorową porą. Z okazji Nocy Muzeów przygotowano mnóstwo atrakcji. W tym roku tematem imprezy będzie szkło – zapoznamy się z zasadami jego wytwarzania, samodzielnie wykonamy barwne witraże, a także posłuchamy zespołu muzycznego grającego na szklanej harfie.

Centrum szklistej imprezy będzie Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), w której prezentowana jest obecnie wystawa szkła artystycznego z II połowy XX wieku. Będzie można ją zwiedzić z przewodnikiem, a także zobaczyć ekspozycję prac Kaliny Bańki, młodej polskiej artystki. Gościem specjalnym tegorocznych obchodów będą pracownicy Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, polskiej stolicy szkła, którzy odpowiadają za organizację warsztatów. W ogrodzie Willi Caro zaplanowano zajęcia z produkcji szkła tradycyjnymi hutniczymi metodami oraz pokazy wykonywania szklanych figurek. Na kiermaszu będzie można także nabyć szklane dzieła sztuki: biżuterię, obrazy i leśne słoiki z pracowni artystów. W salach edukacyjnych Willi Caro szkło będzie można ozdabiać, grawerować i malować, a także pokombinować ze światłem i szkłem, wprawiając się w trudnej sztuce witrażowniczej. Ci, którzy od tak kruchego materiału wolą coś solidniejszego, będą mogli spróbować swoich sił w tworzeniu biżuterii z żywicy i roślin.

W obchody Nocy Muzeów włączą się także pozostałe oddziały Muzeum w Gliwicach. W Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2) w towarzystwie muzealników będzie można zwiedzić wystawy stałe, a w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) zaplanowano malowanie gipsowych replik oraz koncert Glass Duo, niesamowitej formacji, która gra na największej na świecie szklanej harfie. W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) również zabrzmi muzyka – wystąpi Spontaneous Chamber Music, formacja tworząca na pograniczu jazzu i muzyki poważnej. W Radiostacji (ul. Tarnogórska 129), oprócz zwiedzania wystawy i projekcji filmowej, będą także rozstawione teleskopy do obserwacji nocnego nieba.

Noc Muzeów odbędzie się między godz. 17.00 a 24.00. Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny, ale na niektóre wydarzenia należy się wcześniej zapisać. Wszystkie potrzebne informacje są dostępne na stronie www.muzeum.gliwice.pl.

(mm)