Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Glass Duo (fot. materiały organizatora)

19 maja oddziały Muzeum w Gliwicach będzie można zwiedzać wieczorową porą. Z okazji Nocy Muzeów przygotowano mnóstwo atrakcji. W tym roku tematem imprezy będzie szkło – zapoznamy się z zasadami jego wytwarzania, samodzielnie wykonamy barwne witraże, a także posłuchamy zespołu muzycznego grającego na szklanej harfie.

Centrum szklistej imprezy będzie Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), w której prezentowana jest obecnie wystawa szkła artystycznego z II połowy XX wieku. Będzie można ją zwiedzić z przewodnikiem, a także zobaczyć ekspozycję prac Kaliny Bańki, młodej polskiej artystki. Gościem specjalnym tegorocznych obchodów będą pracownicy Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, polskiej stolicy szkła, którzy odpowiadają za organizację warsztatów. W ogrodzie Willi Caro zaplanowano zajęcia z produkcji szkła tradycyjnymi hutniczymi metodami oraz pokazy wykonywania szklanych figurek. Na kiermaszu będzie można także nabyć szklane dzieła sztuki: biżuterię, obrazy i leśne słoiki z pracowni artystów. W salach edukacyjnych Willi Caro szkło będzie można ozdabiać, grawerować i malować, a także pokombinować ze światłem i szkłem, wprawiając się w trudnej sztuce witrażowniczej. Ci, którzy od tak kruchego materiału wolą coś solidniejszego, będą mogli spróbować swoich sił w tworzeniu biżuterii z żywicy i roślin.

W obchody Nocy Muzeów włączą się także pozostałe oddziały Muzeum w Gliwicach. W Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2) w towarzystwie muzealników będzie można zwiedzić wystawy stałe, a w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) zaplanowano malowanie gipsowych replik oraz koncert Glass Duo, niesamowitej formacji, która gra na największej na świecie szklanej harfie. W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) również zabrzmi muzyka – wystąpi Spontaneous Chamber Music, formacja tworząca na pograniczu jazzu i muzyki poważnej. W Radiostacji (ul. Tarnogórska 129), oprócz zwiedzania wystawy i projekcji filmowej, będą także rozstawione teleskopy do obserwacji nocnego nieba.

Noc Muzeów odbędzie się między godz. 17.00 a 24.00. Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny, ale na niektóre wydarzenia należy się wcześniej zapisać. Wszystkie potrzebne informacje są dostępne na stronie www.muzeum.gliwice.pl.

(mm)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.