Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Przebudowa z rządowym dofinansowaniem
Wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Budowa sygnalizacji świetlnej wraz z rozbudową skrzyżowania drogi powiatowej Nr 2905S (ul. Gliwicka/ul. Wyzwolenia) z drogą gminną (ul. Wyszyńskiego) w Pyskowicach”, złożony przez Powiat Gliwicki, znalazł się na liście inwestycji, które otrzymają wsparcie w ramach Rządowego Programu na Rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

11 czerwca w Warszawie odbyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami, poświęcona programowi rozwoju dróg lokalnych. Podczas niej premier poinformował o rozdysponowaniu środków w ramach rządowego wsparcia na remonty i budowę dróg lokalnych – na ten cel przeznaczono w I transzy – 800 mln zł, zaś obecnie w II transzy - 500 mln zł.

O tym, jak podział środków będzie wyglądał w woj. śląskim, mówili 12 czerwca podczas briefingu prasowego w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Dorota Wójtowicz. W naszym województwie dofinansowanie otrzymają 33 projekty. Łączna kwota wsparcia to ok. 34 mln.

Powiat Gliwicki w ramach rządowego programu złożył dwa wnioski – jeden dotyczy przebudowy drogi powiatowej w Pyskowicach i znalazł się na liście objętej dofinansowaniem, zaś drugie zadanie pn. „Rozbudowa skrzyżowania drogi powiatowej Nr 2927S z drogą powiatową Nr 2916S wraz z uspokojeniem ruchu na ul. Olchowej w Żernicy – etap I” zajmuje drugie miejsce na liście rezerwowej.

- Droga powiatowa Nr 2905S jest jedną z najważniejszych osi komunikacyjnych na terenie miasta Pyskowice. Do jej remontu przymierzaliśmy się już od kilku lat, niestety na przeszkodzie stały względy finansowe. Rozbudowa drogi i postawienie sygnalizacji świetlnej usprawnią ruch na tym skrzyżowaniu i zwiększą bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych – informuje starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Cieszymy się, że nasz wniosek znalazł się na liście zadań objętych dofinansowaniem. Warto przy tym zaznaczyć, że realizacja zadania oprócz dofinansowania z budżetu państwa i środków z budżetu Powiatu Gliwickiego, zostanie również wsparta finansowo przez gminę Pyskowice.

Szczegóły inwestycji poznamy w ciągu najbliższych kilku tygodni, po podpisaniu umowy przez Powiat Gliwicki i Województwo Śląskie oraz przeprowadzeniu postępowania przetargowego.
 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.